206 Jaargang.

1905. - JI6 20.

DE INGENIEUR.

Orgaan

VAN HET KON. INSTITUUT VAN INGENIEURS - VAN DE VEREENIGING VAN DELFTSCHE INGENIEURS,

MM awijfl aan ie ticltiit en flö nin van Opiare Worto i NWiil.

net Koninklijk Instituut van Ingenieurs en de Vcreeniging van Delftsche Ingenieurs stellen zich in geenen tleele verantwoordelijk voor de denkbeelden in de ondersoheideu

bijdragen ontwikkeld of toegelicht.

Commissie van Toezicht: W. F. Leemans, hoofdinspecteur-generaal van den Rijks-Waterstaat, te 's-Gravenhage, president; E. H. Stieltjes, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, te 's-Gravenhage, secretaris; J. G. Diixhoorn, hoogleeraar in de Werktuigbouwkunde aan de Polytechnische School, te Delft.

Verantwoordelijk Hoofdredacteur: R. A. vak Sandick.

Priis Der laargang:

Franco per post.

Voor Nederland ƒ 10.—

Voor het Buitenland met vooruitbetaling. ... - 12.60 Men abonneert zich voor een jaargang (1 Jan.—31 Dec). Over het bedrag der abonnementen in Nederland wordt

halfjaarlijks door de Administratie beschikt. Afzonderlijke nummers 5ü cents. — Bewijsnummers

10 cents.

verscUliit eikei Zaterlai.

8tukken en mededeelingen, boeken, brochures, enz. te richten aan den Hoofdredacteur: Düigentia, Lange Voorhout, te 's-Gravenhage (Telephoon: 2170).

Voor Abonnementen zich te wenden tot de Administratie van dit Blad, Paveljoensgracht No. 17 & 19, te 's-Gravenhage.

Advertentièn in te zenden aan de Administratie van dit Blad, Paveljoensgracht No. 17 & 19, te 's-Gravenhage. Agent voor Nedehl. Adv.-Bur. C.W.Betcke, Rotterdam. h « duitschland, W. Meijers, Keulen.

Afzonderlijke Nummers worden — voor zoover de voorraad strekt — het eerst aan Abonnés geleverd.

's-Gravenhage, 20 Mei 1905.

Prijs der Aüertentiên:

Per regel / °-2;>

Groote letters naar plaatsruimte.

Abonnementen volgens afzonderlijke overeenkomst.

Advertentièn van Aanbestedingen f 0.15 per regel.

Idem bij 2e en 3e plaatsing ƒ 0.10 per regel.

BU abonnement op Advertentièn worden bewijsnummers

gratis toegezonden. Over het bedrag der Abonnementen op advertentièn

wordt driemaandelijks beschikt.

INHOUD.

Kon. Inst. v. Ingenieurs: Candidaten voor het lidmaatschap; Feestvergadering op 17—19 Aug.; Vergadering der vakafd. voor Werktuig-en Scheepsbouw op 8 Juli.— Vereeniging van lielttseho Ingenieurs: Commissie tot plaatsing van technici, hoofdzakelijk in hol buitenland. - Het rapport van J. Ho man van dek heide over Irrigatie en afwatering in Siam door P. Til. L. Gniswis Plaat (met tin kaart). — Het inde Ned. Natuur- en Geneeskundig Congres, tl, door WoUTOSR Cool {met ajbuiituiq). — Klalislieke mededeelingen : Opbrengst en vervoer van Spoor- en Tramwegen, Maart 1905. — Uit ons Parlement. — Boekbespreking: Elektr. Zeitsehr. aft. 1H. — Proeftochten en te water gelaten schepen : Stooinliniiper/iiiger uNatal". — Weerkundige Waarnemingen. — Rivierberiehten. — Binnenlandsche berichten. — Otlieieele berichten. — OBieiecle berichten uit Indiê. — Personalia. — Open betrekkingen. — Gezochte betrekkingen.

Dit nummer heeft 16 bladzijden.

Koninklijk Instituut van Ingenieurs.

Candidaten voor het lidmaatschap.

Candidaten voor het lidmaatschap van het Instituut, of leden, die candidaten hebben voor te stellen, kunnen blanco aanvraagbiljetten bekomen bij het Secretariaat te's-Gravenhage.

Wij merken op, dat het volgende Instituutsjaar begint op 1 Juli 1905, doch zij, die zich nog tijdig aangeven, op de aanstaande vergadering van 13 Juni kunnen worden geballoteerd en dan beschouwd worden met het nieuwe Instituutsjaar 1905—1906 te zijn toegetreden.

De Junivergadering is dus de meest geschikte voor toe¬

treding.

De ballotagelijst daarvoor wordt gesloten op 6 Juni.

Feestvergadering in Zui d-L imburg, 17—19 Augustus.

Zooals op de Instituutsvergadering van 11 April is medegedeeld zal de volgende Instituutsvergadering den 13den Juni op de gewone wijze worden gehouden.

De daaropvolgende vergadering in het nieuwe Instituutsjaar 1905—1906 zal zijn de feestvergadering, die gehouden zal worden in Zuid-Limburg (Heerlen en Maastricht), op 17 en 18 Augustus 1905, met op 19 Augustus facultatief bezoek aan Luik.

Vakafdoeling voor Werktuig- en Scheepsbouw.

Aan de leden wordt voorloopig kennis gegeven, dat de volgende Vergadering is bepaald op Zaterdag 8 Juli a.s., en dat in die Vergadering o. a. de discussie zal worden

gehouden over de in de Vergadering van 24 Sept. 1904 door de heeren H. A. Ravbnek en J. C. van Dooren gedane mededeelingen over „Zuiggasinstallatiën, in het bijzonder die der Electriciteitsfabriek van de Maatschappij Zeebad Scheveningen".

Tno-fivnlo-B heslnit. o-enoLuen inde Vergadering van 11 Maart

jl. toen die discussie wegens tijdgebrek van de agenda moest worden genomen, worden leden, die te dier zake vragen wenschen te stellen, verzocht die vóór 15 Juni a.s. schriftelijk aan den Secretaris te willen zenden, ten einde op dezen weg een beknopte zakelijke discussie te waarborgen.

Namens het Bestuur der Vakafdeeling: Be Secretaris. G. J. A. Steen.

Vereeniging van Delftsche Ingenieurs.

Commissie tot plaatsing van technici, hoofdzakelijk in het buitenland.

Voor enkele W. I. studenten aan de P. S. bestaat gelegenheid tot plaatsing als volontair aan buitenlandsche fabrieken.

Zij, die hiervoor in aanmerking willen komen, wenden zich schriftelijk of persoonlijk (spreekuur ten Vjt ure) tot

Ben Haag, 10 Mei 1905, Mauritskade 27.

den Secretaris P. J. van Voorst Vader.

Het rapport van J. Homan van der Heide over irrigatie en afwatering in Siam.

General Report on Irrigation and Drainage in the Lower Menam Valley by 1. Homan van der Heide, Kngineer of the Waterstaat of Netherlands India temporarily placed at the disposal ofthefeiamese Government.

{Met een kaart.)

Hvorens een overzicht te geven van nes nier ge¬

noemde zeer interessante rapport wenscnen we enkele opmerkingen en mededeelingen vooraf te doen gaan.

Reeds geruimen tijd bestonden er tusscnen ae öiameescne