HET BELANGRIJKSTE NIEUWS UIT UW LAATSTE REISPERIODE

Binnenland en Koloniën

De G.-G. naar Billiton

Het „Bat. Nwsbl." meldt, dat de gouverneur-generaal einde Juni a.s. een bezoek denkt te brengen aan Billiton, waarheen Z.Exc. zich waarschijnlijk op 20 of 22 Juni begeven zal. (Aneta.)

Voorzitter Volksraad

Blijkens een mededeeling in de St. Ct. is tot voorzitter van den Volksraad in Ned.-Indië benoemd de heer J. W. Meyer Ranneft.

Prof. Mr. J. H. Carpentier Alting f

Te 's-üravenhage overleed, 65 jaren oud, prof. mr. J. H. Carpentier Alting', oud lid van den Raad van Ned.-Indië, grootmeester van de orde der vrijmetselaren van het Groot Oosten voor Nederland.

Ter Westkust heerscht rust!

De waarnemende adviseur voor de Inlandsche Zaken, de heer Van der Plas, is eind April in Batavia teruggekeerd van Sumatra's Westkust, waar door hem een onderzoek is ingesteld naar de godsdienstige en politieke stroomingen en de actueele verschijnselen, welke zich in verband daarmede voordoen. De resultaten van het onderzoek zijn neergelegd in een rapport, welks samenvatting als de meening van den heer Van der Plas te kennen geeft, dat ter Sumatra's Westkust thans een volkomen rustige atmosfeer heerscht. Ook blijkt het bestuur thans geheel op de hoogte van alles wat er op politiek gebied voorvalt. De verbetering van de politieke recherche heeft daartoe in belangrijke mate bijgedragen. (Aneta.)

Koloniale stroomingen

Aan den gepensionneerden Oost-Indisch hoofdambtenaar dr. E. Moresco laatstelijk vice-president van den Raad van Ned.-Indië, thans buitengewoon hoogleeraar aan de Ned. Handels hoogeschool te Rotterdam, is opgedragen zich in Aug.- 1929 voorloopig voor den tijd van twee jaren naar Génève te begeven ter bestudeering van in volkenbondskringen heerschende stroomingen op koloniaal gebied.

Personalia

Bevorderd tot hoofdcommies de commies bij het Departement van Koloniën mr. D. J. Hulshoff Pol.

Op verzoek eervol ontslagen, met dank, met ingang' van 1 Aug. jhr. B. P. S. A. Storm van 's Gravesande, als burgemeester van Wassenaar.

Te Katwijk aan den Rijn is overleden 75 jaren oud, de heer C. H. W. Linck, oud-hoofdingenieur in Ned.-Indië. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau.

Buitenland

De Japansche Marinebegrooting

De Japansche marinebegrooting voor het nieuwe financieele boekjaar, die de Landdag dezer dagen heeft aangenomen, beloopt 268 millioen Yen, of 6.600.000 Yen meer dan die van het vorig jaar. Bij het debat over de begrooting' werd, zoo meldt de „Daily Tel.", namens de regeering medegedeeld, dat zoodra het Verdrag van Washington zou zijn afgeloopen, het program tot vervanging van oorlogsschepen de uitgaaf van 820 millioen Yen zou noodig maken alleen voor nieuwe slagschepen, terwijl nog 380 millioen Yen zou moeten worden uitgegeven voor den bouw van lichter materieel. In totaal zou Japan dus, in Nederlandsch geld berekend, 1.344 millioen gulden uitgeven voor den bouw van nieuwe oorlogsschepen, tenzij het verdrag van Washington wordt verlengd of vervangen door een ander verdrag tot beperking' van de vloot.bewapeningen.

De chemische oorlog

Op 26 April is naar Wolff meldt te Parijs door Duitschland het officieele ratificatiestuk van het op 17 Juni 1925 te Génève anderteekende protocol inzake het gebruik van vergiftige gassen en bacteriën in den oorlog gedeponeerd. Daar dit protocol reeds door Frankrijk was geratificeerd, is het thans ook tusschen Duitschland en Frankrijk in werking getreden.

Het communistisch congres

Uit Moskou wordt gemeldt, dat Boecharin en Rykow in een zitting van het congres der Russische Communistische Partij hebben verklaard, dat zij bereid zijn zich aan alle besluiten van het partijcongres te onderwerpen. Hiermede heeft Stalin een politieke overwinning' behaald op de oppositie. Rykow en Boecharin verklaren voorts, dat zij zoowel op politiek als op economisch terrein met de partij nauw zouden blijven samenwerken. De vertegenwoordigers der Moskousche partij-afdeeling dienden een motie in, waarin het vertrouwen in de partij, in het politiek bureau, alsmede in den wederopbouw van Sowjet-Rusland wordt uitgesproken.

Financieele Berichten

Koloniale cultuur comp.

Naar aanleiding van de minder medevallende resultaten van de inschrijvingen voor het product van bovenstaande maatschappij heeft Humf. Fin. zich tot de directie gewend, die opmerkte, dat de prijzen wel laag zijn, doch dit beteekent niet, dat men in insiderskringen de tabakscultuur der Koloniale Cultuur Comp. als een mislukking beschouwt.

De oorzaak voor cle minder gunstige resultaten ligt niet in de qualiteit van de gronden, maar in de omstandigheid dat gedurende de eerste jaren van de oprichting van een tabaksbedrijf, er niet resultaten kunnen worden verwacht als idie van ondernemingen welke de eerste moeilijkheden hebben overwonnen.

Voorts verkreeg de redactie van het blad inzage van een brief van een bekende tabaks-makelaarsfirma te Amsterdam, waarin deze vrijwel zonder voorbehoud, als hare opinie uitsprak, dat de tabak der Koloniale Cultuur Comp. bleek herkomstig te zijn van goede gronden die zonder twijfel voor de tabakscultuur geschikt zijn. Tevens bleek daaruit, dat de fouten, welke dit gewas aankleven, zeker door selectie en betere behandeling vermeden kunnen worden en dat, onder normale weers-omstandigheden h. i. een rendabel product verkregen kan worden. Deze moeilijkheden achtte de directie bij den aanvang' van de nieuwe campagne 1929 grootendeels overwonnen, zoodat voor oogst 1929 goede verwachtingen worden gekoesterd. Het blad vernam verder nog dat de tabakscultuur ook voor boekjaar 1928 een verlies laat. Dit gevoegd bij de lage rubberprijzen, verwacht men niet, dat eenig dividend over 1928 zal kunnen worden uitgekeerd.

Wat de rubber-cultuur aangaat, is de Maatschappij nog in een stadium van ontwikkeling. Zijn eenmaal alle aanplanten op volle capaciteit gekomen, dan acht men een prijs van circa 1 sh. per Engelsch pond ruimschoots voldoende om een zeer behoorlijk dividend op de aandeelen te kunnen uitkeeren, zonder zelfs rekening te houden met de resultaten der tabakscultuur.

KoHie-instituut in Minas Geraes

De regeering van den staat Minas Geraes, kondigt de oprichting aan van een koffie-instituut, tot controle van den oogst welke op 4.000.000 zak wordt geraamd en in omvang onmiddellijk op dien van Sao Paulo volgt. De oogst zal worden gefinancieerd door de Banco Credito Real Minas Geraes.