DE HOLLANDSCHE REVUE

Iets over hygiënische verzorging en over de schoonheid van het gezicht Ideale middelen om het gezicht te reinigen

&

Door het zuiveren der poriën bevordert men den bloedsomloop van de huid

Zonder onze lezeressen zich in te wetenschappelijke en te volledige bijzonderheden te willen laten verdiepen, welke ook overbodig zijn, wanneer wij spreken over de verzorging van het gelaat, is het toch misschien wenschelijk, haar in de herinnering te roepen, wat de huid is:

Zij bestaat uit 2 lagen cellen: de diepste (onderste) laag heet huid en heeft elastische vezels, die het organisme hare soepelheid geven; de bovenste heet opperhuid of vel en bestaat zelve weer uit verschillende lagen, waarvan de buitenste telkens afschilfert en vervangen wordt.

In de huid zitten smeerklieren, die vettige druppeltjes afscheiden. Daarnaast zitten zweetklieren, die door kleine buisjes het zweet afscheiden, dat door de opperhuid heendringt. Hieruit blijkt ten duidelijkste hoe er steeds vuil ontstaat, dat samengesteld is uit de huidafsohilfering, stofjes in de lucht, vermengd met transpiratie en afscheiding uit de smeerklieren. Dit vuil — zelfs als 't maar in geringe mate voorkomt — belemmert de regelmatige werking van de huid, die zuurstof uit de lucht moet inademen. Wij willen ons hier bepalen tot de zorg, die alleen aan het gezicht besteed moet worden. Het gezicht is het gedeelte van de opperhuid, dat steeds aan invloeden van buiten bloot gesteld is en dat wij gaarne goed in stand, gaaf en mooi houden.

Indien wij bij het reinigen van het gelaat niet een paar onontbeerlijke voorwaarden voor schoonheids-hygiëne in het oog houden, zal deze reiniging, tweemaal daags toegepast, werkelijk een gevaar opleveren voor onze huid. Daarentegen, goed toegepast, zal de reiniging van het gelaat niet anders zijn dan de gewone strijd tegen beschadiging van ons uiterlijk, en kunnen wij onze teint prachtig houden door kleine hulpmiddelen.

Wij moeten voorzichtiger omgaan met ons gezicht dan met de rest van ons lichaam. Zoo moeten wij ons gelaat nooit met zeep wasschen. Ofschoon niet terstond zichtbaar, zou de huid hierdoor langzamerhand uitdrogen, gevoelig worden, verleppen en tenslotte geheel ziek worden, puisjes, huiduitslag en te vroegtijdige rimpeltjes veroorzaken.

Antiseptische middeltjes zijn niet minder gevaarlijk. Het gebruik hiervan is verraderlijk. Men gebruikt het eerst zonder zichtbaar slechte gevolgen; gaat men er mede door, dan kan het de slechtste gevolgen hebben voor dames, die het in het geheel niet noodig hebben.

Evenveel bezwaren zijn er tegen alcohol, ether en citroen. Wij ontkennen niet, dat ieder van deze imiddelen zijne kwaliteiten heeft: het eene is versterkend, het 2e heeft oplossende en het 3e samentrekkende eigenschappen, maar wij moeten het nadeelige van het gebruik niet uit het oog verliezen: ze irriteeren de huid en drogen die uit, waardoor de kwade eigenschappen de goede tenietdoen.

Tenslotte moet evenzeer het gebruik van glycerine worden afgeraden; het is eene veel verspreide vergissing, dat weten we wel, maar velen onzer, die zorg hebben voor haar uiterlijk en op de hoogte zijn van hetgeen eenvoudige vrouwelijke coquetterie noodig heeft, zijn van het gebruik reeds lang terug' gekomen.

Het gebruik van glycerine was populair omdat het weinig kostbaar was en omdat het zulke goede gevolgen had na het handen wasschen. Maar we mogen niet uit het oog verliezen, dat dit middel de weefselen van de huid doet ppzwellen, daardoor de poriën te (elastisch imaakt, waardoor ze in korten tijd verslappen.

Maar hoe moet men dan poeder, fard of zelfs aleen maar stof van het gezicht verwijderen?

Tooneelspelers, die in de eerste plaats deze kwestie hebben moeten bestudeeren, omdat hun beroep dit meebracht, hebben er de grondgedachte van opgelost: de huid moet op mechanische wijze gereinigd worden door vette bestanddeelen die toch onschadelijk zijn. Lang heeft het gebruik van vaseline geduurd, maar daar dit uit petroleum getrokken is, is het niet onschadelijk. .Plantaardige oliën zijn reeds beter, maar deze hebben het bezwaar, dat ze ranzig worden en onaangenaam in het gebruik.

Alleen Lanoline, een vettig bestanddeel, dat afgescheiden wordt uit schapenhuiden en het dichtst komt bij de afscheiding' van de menschelijke huid, is het ideale middel om het gezicht te reinigen. Het is gemakkelijk te gebruiken in eene verdunde melkachtige oplossing. Aldus kan men ze beter behandelen en dan is het gebruik ervan aanlokkelijk.

Men kan zich, desgewenscht, een weinig met lauw water wasschen, maar daar dit in den regel slechts voor het genoegen of uit oude gewoonte geschiedt, kan het ook achterwege blijven. Een goede melk (wij verstaan hieronder de met zorg samengestelde oplossing van uitgezochte lanoline, zooals de „Lait Innoxa") geeft de frischheid van eene goede afwasschmg en maakt de huid overal even rem als

zeep. Men moet deze melk beslist iederen avond gebruiken, want door het zuiveren van de poriën bevordert men den bloedsomloop van de huid, en door toevoeging van een weinig vette bestanddeelen wordt ze versterkt en rust ze uit.

Wij kunnen ons 's morgens wederom met Lait Innoxa wassohen, maar als we gedurende een langen dag onze opperhuid bloot stellen aan den invloed van zon, wind en stof, gebruiken we een lichte crème voordat we een weinig poeder opleggen. Deze poeder blijft dan ook beter zitten. Voor een normale huid kan mien zeer goed zulk eene lichte crème gebruiken.

Deze zal haar steeds goed voldoen, want de blankheid en gelijkheid van zulk een lichte crème (indien men de goede soort kiest, b.v. „mousse In: noxa") zijn door geen ander product te evenaren.

Indien men veel aan sport doet of veel in de zeelucht is, zal het verstandig en raadzaam zijn, een coldcream te nemen, die lanoline bevat, zooals de coldcream Innoxa.

Dikwijls is het goed, deze beide crèmes afwisselend te gehruiken. Indien wij een droge of teere huid hebben, moeten wij geregeld deze lanolinecrême gebruiken, die een weinig meer zalfachtig wat vetter is dan de lichte crème. De geïnteresseerde wordt in den regel haar eigen gids, een zeer goede gids, die scherp opmerkt, wat hare huid noodig heeft.

Het lijkt bijna overbodig, nog over poederen te spreken. Deze laatste hand, die aan het toilet van het gezicht wordt gelegd, zal eene dame, die zorg voor haar uiterlijk heeft, nooit vergeten. En zelfs zij, die zich weinig' zorg maken over hare schoonheid, zullen het nog doen, en het in den loop van den dag nog wel eens herhalen. Waar wij echter den nadruk op moeten leggen, is, dat wij moeten oppassen voor slecht gemalen en -slecht gezeefde poeders, die meestal zeer sterk geparfumeerd zijn met prikkelende essences en dikwijls zijn samengesteld uit minderwaardige en schadelijke bestanddeelen. Sommige industrieën, die niet op de hoogte zijn of zich weinig bekommeren om de werkelijke hygiëne van de huid, leveren deze producten aan den handeil en de cliënten in goed vertrouwen en ook dikwijls verleid door den betrekkelijk lagen prijs, zijn soms zoo onvoorzichtig die poeders te koopen....