— 242 —

edlen Frauen. Sie ist zwar keine Prinzessin Lenore, welche durch hohe Stellung im Leben, durch hohe Bildung, verbunden mit dem höchsten Seelenadel, und durch hohe weibliche Würde sich auszeichnet, sondern sie ist ein ganz einfaches Bürgermadchen, ohne Alles, was man sonst gewöhnlich Bildung nennt. Was sie aber auszeichnet, sind Eigenschaften, welche sie mit der Prinzessin theilt, und andere, durch welche sie alle Frauen Göthe's überragt, und die sie zur herrlichsten Frauengestalt machen, welche der sich ja gerade durch seine Frauenschöpfungen so besonders auszeichnende Dichter geschaffen hat. Hier hat der Dichter die Liebe in einer Idealitat dargestellt, wie sie in keinem aller seiner Werke wieder vorkommt. Die tiefste Mystik und Weihe der Liebe, das tiefste und höchste, idealste Geheimniss derselben ist hier voraus enthüllt."

Autoriteitsgeloof wordt in onze eeuw a priori veroordeeld, en terecht. Eigen onderzoek heeft zeker grootere waarde, geeft beteren waarborg. Doch waar van alle zijden de stem des lofs opgaat over eene schepping als Gretchen, die niet geteekend, maar in marmer is gebeiteld, daar kon het niet beneden de critiek des heeren B. zijn, op die stem te letten, in plaats van op het ongebaande pad zijner eigene meening voort te gaan, zonder links of rechts te zien. Göthe's Faust heeft de ronde over de wereld gedaan en de feilen, die dat reuzenwerk aankleven, zijn breed uitgemeten; maar niemand heeft nog de vermetelheid gehad, de hand, als een tweede Faust, naar het naïeve Gretchen uit te steken, niemand — dan alleen de heer Berckenhoff

Toen Napoleon I, op zijn bloedigen zegetocht door Europa, in het jaar 1808 te Erfurt eene vergadering van Duitsche vorsten bijwoonde, wilde hij den dichter Göthe zien, die met den hertog van Weimar was medegekomen. Toen Göthe binnentrad, was Napoleons eerste woord tot de hem omringende maarschalken : Voila un homme, eene billijke waardeering van zijn evenknie. De keizer sprak toen breedvoerig over den Wcrtlicr,