— 184 —

toch spant mijns inziens de Elzevierletter van „Katharina" de kroon boven de fransche der andere ter recensie ingekomen werken.

Dezelfde onvermoeide uitgever zond ons ditmaal nog drie andere romans ter beoordeeling. De namen der schrijvers klinken bekend genoeg, en die der werken ook. 't Zijn: Om Schepters en Kronen van Gregor Samarow, Goud en Bloed (de tweede afdeeling van Hoogten en Laagten) door denzelfden en Broeders en Zusters van Gustav Freytag.

Het eerste werk beleeft een tweeden druk: maar dit zeker niet omdat het onder de aangename lectuur eene eervolle plaats inneemt. Alleen voor hen, die zeer gaarne de politieke gebeurtenissen op den voet volgen, en smaak vinden in ellenlange staatkundige gesprekken kunnen in „Om Schepters en Kronen" een genoegelijk en onderhoudend geschrift begroeten. De schrijver, de heer Meding, en dus niet zoo als wel eens te vermoeden werd gegeven een prins uit een der aanzienlijkste regeerende huizen, heeft voor het meerendeel zelf een werkzaam aandeel genomen in de gebeurtenissen die de annexatie van Hanover voorafgingen en vergezelden. Ronduit gezegd is het zeer waarschijnlijk dat zij dus hem meer belang inboezemen zullen dan aan de grootste menigte zijner lezers. Nog heb ik eene grieve tegen den schrijver, die ook volstrekt niet door dit werk den hoogen roem verdiend heeft dien hij zich in Europa als schrijver verwierf. Hij heeft namelijk een zeer groot aantal plaatsen voor zijne handeling noodig, hetgeen deze niet in eenheid doet winnen en stellig voor den lezer vermoeiend is.

Ongetwijfeld is „Goud en Bloed" hem veel beter gelukt. Een aantal personen — hun naam is Legio — treden hierin op en vertegenwoordigen alle mogelijke klassen der maatschappij van de hoogste tot de laagste (Hoogten en Laagten), van de aanzienlijkste tot de verachtelijkste. Ja ook de verachtelijkste, en wel deze in niet geringen getale. Het zou waarlijk voor ieder anderen schrijver eene onmogelijkheid zijn een meer compleete collektie dieven , moordenaars, inbrekers , zakkenrollers, helers, woekeraars, lichtekooien en alles wat dies meer