FIG. 4. BERGKERK VOORZIJDE 1730.

boogvenster met pijleromlijsting. De groezelige tint veroorloofde niet eene betere afbeelding er van te maken, dan die welke onder figuur 2 wordtaangeboden. Eigenaardig is de wijze, waarop aan den gevel van het hier tegenoverstaand hoekhuis van den Berg en de Kerksteeg het vlak afgeschuind is op den hoek, door eene uitkraging van gebakken profielsteen ondersteund (fig. 3). In 1668 werd door den magistraat besloten den buitensten muur van het kerkhof met het hek aan de Bergstraat te verwijderen. Hoe de toestand aan de voorzijde der kerk was in 1730, zien wij op de teekening van H. de Winter (fig. 4) aanwezig in 't museum van Ov. R. en G. Dalen we van den heuvel langs het Sassenstraatje naar beneden, dan komen we op het Bergschild, aan welks einde ongeveer ter hoogte van den tuinmuur van no. 31 de Binnen-Bergpoort, oudtijds Heestpoort geheeten, stond (fig. 5). Deze

poort werd in 1791 gedeeltelijken in 1825 geheel afgebroken. No. 11 aan hetBergschild heeft nog een mooien, hoogen trapgevel uit de eerste helft der 17e eeuw. Genoemd Sassenstraatje „langs welken wegh" luidens de overlevering „de Sassen den ouden burg zouden beklommen en ingenomen hebben" is een slop van trappen, en waarschijnlijk de „steghele bi der Heestpoerten an sente Nicolauskerckhof, daer die wachters doerghaen", welke in 1374 werd gemaakt. Wat den naam betreft, 't zou mij niet verwonderen, zoo deze afkomstig is van het toenmaals en later in deze stad levende geslacht Sasse. Hoevele oude straten, stegen en torens toch danken niet aan personen de benaming.

In de Menstraat staan nog vele 17eeeuwsche gevels. De benedenverdiepingen zijn intusschen allen naar den eisch der tijden gewijzigd geworden. No. 20, gedateerd 1649, doet denken aan no. 13 aan den Kleine Poot,isevenweleenvoudiger van behandeling, no.21/23(fig.6),helaas

FIG. 5.

VOORMALIGE BINNENBERGPOORT(HEESTPOORT)