n emen. Naar de plannen van den heer U. J. Van der Meulen werd deze restauratie in stijl uitgevoerd doordefirmaCoppens & Zn te West-Graftdijk. Welk een omsteigering daaraan moest voorafgaan, blijkt wel uit onze afbeelding. En dat het werk zonder ongelukken en tot aller tevredenheid volbracht werd, pleit voor de bekwaamheid der uitvoerders. De toren draagt een heerlijk klokkespel, bestaande uit 35 klokken. Daar ook dit door den loop der tijden veel van zijn oorspronkelijke schoonheid verloren had, zal ook dit door het Gemeentebestuur, wederom met behulp van Rijk en Provincie, terdege hersteld worden. Aan de zeezijde der stad verheft zich de Zuiderpoort of Oost-Indische toren, om zijn plompe gedaante in de wandeling Drommedaris geheeten. Oudtijds behoorde hij tot de verdedigingswerken van Enkhuizen, teneinde den toegang tot de havens te beheerschen. Gerard Brandtverteltin zijn Kroniek, dat de toren reeds in 1396 gebouwd zou zijn, maar dat hij later in geduchten staat van tegenweer gebracht werd en eerst omstreeks het jaar 1540 zijn tegenwoordige gedaante verkreeg. Deze voltooiing viel juist samen met het feit, dat Graaf Albrecht een groot leger op de been bracht, waarmede hij de Zuiderzee wilde oversteken, om de Friezen te tuchtigen. Daar zich bij dit leger ook Engelsche hulptroepen bevonden, kreeg de toren naar hen den naam van Engelschen toren. Na de oprichting der OostIndische Compagnie in 1602 werd de Drommedaris de vergaderplaats van

heeren Bewindhebberen der Enkhuizer Kamer, waaraan de naam Oost-Indische toren ontleend is. Hij bestaatuiteen ronden toren met een half rondeel aan de oostzijde, beide van gebakken steen vervaardigd. Het laatste is plat afgedekt. De toren wordt door een tentdak gedekt, eindigende in een metlood bekleed koepeltje, dat door een windwijzer, in den vorm van een schip, bekroond wordt. In het koepeltje hangteen fraai carillon, bestaande uit 20 klokken, dat zijne melodiƫn over de wateren laat weerklinken. Het is in 1674 en 1675 door P. Hemony te Amsterdam gegoten. Bovendien hangen er

FIG. 7.

POORTJE VAN DE ST. PANCRAS-OF ZUIDERKERK.