FIG. 3.

ARBEIDERSWONINGEN AANDEN WEGNAARBROEKERHAVEN.

Hoogkarspel en Andijk. De Broekerhaven is nog steeds gezamenlijk eigendom en wordtvoor gemeenschappelijke rekening onderhouden. Dit is ook het geval met het rijke Hervormde Weeshuis te Grootebroek, waar alleen kinderen uit bovengenoemde Gemeenten worden opgenomen. Dit gebouw schijnt ouder dan het wezenlijk is, daar het pas dagteekent uit de 17de eeuw. De twee beelden van weeskinderen in den gevel en de leeuw, die het wapen van Grootebroek houdt, zijn waarschijnlijk van een ouder bouwwerk afkomstig. Ook het Raadhuis met het torentje van 1758 heeft hetzelfde karakter. Op de secretarie hangt een schilderij van Minerva door T.Jelgersma van 1760 en op den zolder twee allegoriën der gerechtigheid.

Ofschoon visscherij en buitenlandsche handel verloopen zijn, bloeien de gemeenten door landbouw en veeteelt. Wil men het type van een West-Friesche

boerderij zien, dan vindt men dit vooral nog in Andijk vertegenwoordigd. In Hoogkarspel, waar ook hethoofdmiddel van bestaan veeteelt is, hebben deze huizen een meervilla-achtig voorkomen en bevinden zich de gebouwen voor't bedrijf benoodigd, benevens de veestallen, achter het woonhuis. De landbouwers in Bovenkarspel en Grootebroek hebben slechts bergplaats noodig en vinden die in een schuur achter de woning. Deze zijn alle vrijwel naarhetzelfdemodelgeknipt met een voorgevel, half van gebakken steen, half van hout. Het geraamte, dat stevigheid geeft aan de West-Friesche boerenwoning is het vierkant, rustende op een goed ondernomen voeting. De muren zijn laag, het dak hoog, vroeger altijd met riet, thans meer met pannen gedekt. De ruimte tusschen de houten zuilen van het vierkant dient tot berging van het hooi en wordt „berg" genoemd. Hier rondom bevinden zich