— 68

turn sit omnibus, tam futuris quam presentibus, quod ego Gerardus, gracia Dei comes de Los, dominaque matre mea Agneta, comitissa, filioque Hugone, fratre meo, etc. etc.

3°. De vierde dochter van Lodewijk de Eerste en Agnes van Reineke, die de voornaam van haar moeder droeg- Deze Agnes huwde vóór 1173 met Otto de Vijfde, graaf van Sceyern en Wittelsbach, (die in 1180 hertog van Beieren werd en de bijnaam kreeg van de Grote. Hij stierf in 1183).—Noch Bormans, noch Braune (10), noch Behaghel, noch C. de Borman, noch D. J. M. (11), noch A. Kempeneers (12) nemen aan, dat zij bedoeld wordt in de Legende. Immers : 't was in de middeleeuwen geen gebruik, dat 'n dochter de tietel van d'r vader kreeg. Alleen de weduwe mocht daar aanspraak op maken, in casu Agnes van Reineke.

Toch kwam in „L'ancien Pays de Looz", le Jg. (18961897) bl. 3, Polydoor Daniels schuchter vragen, of 't niet de dochter van Agnes en Lodewijk I was, aan wie Heynrijck v. V. z'n werk had opgedragen. Zelf voelde Pol. D wel, dat 'r moeilikheden tegen deze loutere onderstelling zouden oprijzen. De Chevalier Camille de Borman trok dan ook in 't zelfde tijdschrift, 25 November 1896, hiertegen te velde en bewees kort en vooral krachtig, dat de hypothese van P. D. nergens op leek !

Hoe na dit artiekel van C. de Borman de adv. Henrotay in 't zelfde maandblad (Jg. 1911, bl. 21) met die foutieve meening kon komen aandragen is ons 'n raadsel. Ook hij schrijft, zonder schijn van bewijs, dat H. v. Veldeken „de St. Servaes-Legende (dichtte) op verzoek van gravin Agnes van Loon, dochter van Lodewijk I, den graaf die begraven ligt in het gasthuis van Loon, en gade van Otto I, hertog van Beijeren".

Jef NOTERMANS.

(1) Eens en voor steeds zij opgemerkt, dat niemand 't geboortejaar van onze dichter weet.

(2) Uitg. door ]. H. Bormans in de „Annales de la Société historique et archéologique a Maestricht." (T II bl. 177-461) Leiter-Nijpels, 1858. Maestricht. '

(3) En ouch doer der Gravinnen bede Van Loen, sijnre liever vrouwen, Dies hoem bat mit trouwen, Doer mynne, want des luste haer.

B I vs 32 36 v.v.

(4) Heinrichs von Veldeke Eneide. Heilbronn 1882.

(5) Histoire de la bonne ville, de 1'église et des Comtes de Looz. Liége 1864.

(6) Vgl. ook Table chronolique des Chartres et diplömes imprimés -etc. A. Wauters. T. II 549, 763, 768.

(7) volgens Berloz, 1171.

(8) regeerde van 1171 — 1195.

(9) Anno 1175.

(10) Untersuchungen über H. v.pVeldeke. 1873.

(11) Hendrik v. Veldeken. (De Onafhankelijke, Zondag 14 Mei 1911.) Hasselt.

(12) Hendrik v. Veldeke en de Bron van zijn Servatius. Leuven, 1913.

BIJDRAGE TOT DE FAMILIE DE ROCHAU.

Den 22 April 1742 huwden te Hergenrode, met toestemming van den Pastoor van Simpelveld, Ferdinandus Edmundus Vrij-baron van Rochau, heer in Oberhausen enz. en Maria Barbara Barones van Grave de Bajenrieu.

Uit dit huwelijk werden de volgende kinderen geboren:

1743 Augustus 15 geboren op het kasteel Oberhausen en gedoopt te Simpelveld Maria Magdalena Barbara Francisca ; doopborgen : Maurus Vrij-baron de Geloes, heer in Eysden enz. en Maria Margareta Bancx namens Maria Magdalena geboren Barones van der Gracht de Romerswael, weduwe van den Baron van Grave.

1744 October 6 geboren op het kasteel Oberhausen en gedoopt te Simpelveld 3 November Maria Francisca Josephina Gabriel ; doopborgen : Hermannus Godefridus Dercum namens Johannes Josephus Baron van der Noot, commandeur der Duitsche Orde te Gemert, colonel of copiarum prefectus van de koningin van Hongarije, en Maria Magdalena Bancx namens Maria Francisca Barones de Baexem, geboren van der Gracht, weduwe Barones van Romerswael vrouwe van Theelen, enz.

1745 October 19 geboren op het kasteel Oberhausen en gedoopt 2 December te Simpelveld Catharina Antoinetta Francisca Philippina Wilhelmina ; doopborgen : Baron de Birens, deken van het Munster te Aken namens N. Baron de Grave heer de La Croix en barones van Colyn de Beusdal namens Barones Colyn de Beusdal geboren gravin van Hoensbroeck-Oost.

1747 Mei 13 geboren op het kasteel Oberhausen en gedoopt te Simpelveld 20 Januari 1748 Maria Anna Ferdinanda Theodora Carolotta Felicitas ; doopborgen : Carolus ridder van Grave, heer van Bajenrieux, kapitein in dienst van den Keizer, namens Ferdinandus Damianus Baron van Sickingen d'Ebernburg, Landcommandeur der Duitsche Orde Oude-Biessen, raadsheer van den Keizer, en Theodora Barones De Bodes vrouwe der vrije Rijksheerlijkheid Wilre, namens Maria Anna Barones van Grave geboren Barones de Schutz de Holthausen, vrouwe de la Croix.

1748 Augustus 9 geboren op het kasteel te Oberhausen en gedoopt te Simpelveld 8 September Maria Magdalena Rosa Ferdinanda ; doopborgen : Johannes Christianus Daniël Limoens, schout van Simpelveld, namens Ferdinandus Damianus Baron van Sickingen van Ebernberg, landcommandeur der Balie Oude Biesen, raad van Zijne Keizerliike Majesteit, en Maria Margareta Bancx namens Maria Magdalena