332 voorbeeld van verandering,van stijl, enz.

Prins gewekt had, bad hij hem om vergiffenis wegens de kleeding, in welke hij zich voor hem vertoonen moest, en verhaalde hem, wat hem was overgekomen.

„ Wel nu dan, Vizier!" hernam de Prins lagchende, „ hoe lang zult gij mij nog van het waken en „ vroeg opftaan vóórprediken? Ziedaar, wat gij met „ uw vroeg opftaan gewonnen hebt! '

„ Heer! " antwoordde buzurgus , „ de roovers „ hebben mij eenen rok en tulband ontnomen, eenen „ kostbaren gordel, eene beurs van honderd Hukken „goud-geld en eenen voortreffelijken diamant, dien „ de Koning mij gegeven had. Ziet gij nu, wat zij „ daardoor gewonnen: hebben, dat zij vroeger opgeftaan 9J zijn, dan ik!",

voorbeeld van Vër!iKDKï;;.\';{ VAN stijl en spreekwijs naar tijdsomstandigheid.

De Schrijver van een Panisch-, om deszelfs geestigheid, zeer geacht, Dagblad, heeft, d. d. 19 Maart 1815, het volgende artikel geplaatst, ten einde te doen opmerken, hoe de ftijl en fpreekwijs der menfehen, met de omftandigheden des tijds, veranderen.

„, De Alvcnvocster beeft, den 2.5 Februari], eene of„ en defenfive alliantie geteekend , men weet, ech„ ter, niet met welke Mogendheid; den aólten heeft „ de Korftkaan het eiland Élba verlaten; den 3often „ is buonaparte , met zeshonderd man, te Cannes „ geland; den 4den Maart heeft de Generaal buona„ parte zich van Grenoble meester gemaakt; den „ 11 den heeft napoléon, te Lyon, zijne intrede ge„ daan; gisteren is de Keizer te Fontainebleau, met „veel gejuich ontvangen; op morgen, den soften, „ zijnde de verjaardag des Konings van Rome, wordt „ Zijne Keizerlijke Majejleit hier verwacht,"

voor-

a