- 719 —

De Gymnastiek- en Scherm-InriclHng van de heeren Th. Klinkspoor & Zoon te Arnhem.

Het uitwendige der inrichting van de; heeren Klinkspoor.

Goede wijn behoeft geen krans! All right! Maar daarom mag men toch wel eens goeden wijn te voorschijn halen

en er den lezer

van laten proeven. In dit geval is die goede wijn de Gymnastiek- en scherminrichting, hierboven vermeld. Een populaire instelling in Arnhem,lezer, eene instelling, waar tallooze jonge Arnhemmers hunhartophalen, er degelijk lichamelijk ontwikkeld worden. Tucht en vreugde heerscht er, orde en gezel¬

ligheid, een

receptje, waarvan de heer Klinkspoor het geheim schijnt te bezitten. Zelf een joviale, hartelijke man, die met jong en oud buitengewoon kan omgaan, paart hij aan die eigenschap¬

pen een kennis in gymnastiek en schermen,die zijn inrichting in Arnhem vermaard hebben gemaakt.

De geschiedenis van den heer Klinkspoor en zijn zaak, wij willen haar even hier vermelden, zooals wij haar eens van hem

vernamen: „Oorsprong van mijn werkkring?

'n Tuimeling driehoog uit de kazerne te Leeuwarden, waardoorikbrak kakement, rechterarm, been, schouderblad,

sleutelbeen en

vijf ribben. Ik zou stijf zijn geworden, doch kwam bij een schermmeester thuis, die me binnen 'n paar jaar klaar had en op mijn 15e jaar promoveerde ik tot prevöt op korten stok. Sedert bleef ik aan 't schermen."

In 1890 opende de heer Klinkspoor zijne inrichting en, zooals gezegd, bleef het succes niet uit. Buiten het flinke onderwijs hielden gymnastiekuitvoeringen, veld- en fietstochten de animo er in. Een trouwe steun van de zaak is de heer Wernas geworden, die, evenals de eigenaar oud-militair, zich speciaal belast met de opleiding van viermaander of reservist, aan de instelling verbonden. Sinds 1 Oct. 1907 is ook de zoon van den heer Klinkspoor aan de zaak verbonden, en wel speciaal voor massage en geneeskundige gymnastiek volgens Zweedsche methode. Deze volgde te Utrecht aan de universiteit de colleges in anatomie en physiologie, vertrok daarna naar Stockholm, waar hij een geheele cursus bij den bekenden Prof. Wide medemaakte, zich voorts op de Zweedsche school-gymnastiek toelegde door privaatlessen te nemen van een leeraaraan het Kon. Centr. Instituut en tevens de lessen aan dat instituut bij te wonen. De heer Klinkspoor Jr. is in het bezit van de acte Middelbaar Gymnastiek.

Wij halen dit alles aan om te doen zien, welke een degelijke verzorging men aan deze inrichting heeft, 't Is dan ook zeer zeker een der voornaamsien van Nederland. Wij zelf hebben er in jonge jaren van het onderwijs genoten en gedenken nog vaak dien heerlijken tijd, waarin men echt het „utile dulci" leerde kennen.

Den heeren Klinkspoor & Zoon zij nog veel geluk toegewenscht met hunne inrichting, waarop Arnhem met recht trot^ch mag zijn.

De groote gymnastiekzaal

Hoe maak ik mijn automobiel-budget kleiner?

De automobielsport staat tegenwoordig in het teeken van de afneembare velg, die zich door hare voordeden snel heeft ingevoerd en reeds op de laatste automobieltentoonstellingen op vele wagens te zien was. De practijk heeft bewezen, dat het onderhoud van een automobiel met af¬

neembare velg goedkooper en zekerder is dan

zonder deze, daar men door de gemakkelijke en snelle montage dezer velg de als reserve medegenomen dure anti-slippingbanden eenerzijds slechts bij nat weder in gebruik behoeft te nemen, anderzijds echter ook bij een banddefect er eerder toe komt, den band direct om te wisselen dan bij de vroegere

omstandige montage.

Vele automo¬

bilisten zullen

zich wel reeds de vraag gesteld hebben, of zij hunnen wagen met afneembare velgen zullen laten monteeren, zonder echter tot een bepaald systeem besloten te hebben. Bij de tegenwoordig op de markt gebrachte vele