VOOR KERSTMIS.

EIGENGEMAAKTE KERSTGESCHENKJES.

We vieren allemaal natuurlijk kerstfeest, maar nu Sint Nicolaas achter den rug is kunnen we niet zulke groote cadeaux geven en Kerstmis zonder Kerstgeschenkjes, gaat toch ook niet. Daarom raad ik jullie aan iets voor dit feest zelf te maken. Q

VOOR MEISJES.

Voor de meisjes ken ik een heel aardig weefwerkje (een geweven boekenlegger).

nel is zoo maü.K.e-

lijk dat de allerkleinsten met een beetje hulp het kunnen maken. Het weefgestoelte bestaat uit een stukje dun carton of stevig papier, dat vijf centimeter breed is en drie tot vijf maal zoo lang. Daarin maak je aan de lange kanten knipjes. Die knipjes mogen niet dieper zijn dan een halve centimeter en vier millimeter van elkaar. Je moet vooral zorgen dat ze precies tegenover elkaar komen. Je moet niet boven aan beginnen maar een centimeter ruim van den bovenkant en onderaan moet je evenveel plaats overlaten. Je krijgt op die wijze aan beide kanten tandjes geknipt. Nu neem je een lange wollen draad of als je die hebt een

lange gouden draad. Dat is je weefgestoelte. Die doe je in de eerste inkeping aan den rechter kant, dan over de breedte van het papier in de eerste inkeping aan den linker kant, en om het eerste tatiHie aan den

UU1UJC dan

linker kant heen. Dan weer over de breedte van het papier en om het tweede tandje rechts, dan over het papier en om het derde tandje links en zoo ga je door. Op het eerste plaatje zie je aangegeven hoe je dat moet doen. Je gaat zoo voort tot je het heele papier met zulke dwarsdraden hebt bespannen. Dat is de schering. E3

Nu komt de inslag. Je neemt een wollen draad die je aan een naald doet en die iets langer is dan je papier. Die rijg je nu door de dwarsdraden heen, en wel als volgt. Je gaat onder de eerste dwarsdraad door en laat de tweede liggen gaat, onder de derde door laat de vierde liggen enz. Aan beide kanten laat je een stuk over, dat wordt de franje. Dan neem je een tweeden draad, waarmee je de eerste dwarsdraad laat liggen, onder de tweede door gaat, de derde laat liggen enz. Zoo ga je door, beurtelings de eerste draad laten liggen of er onder door gaan, net als met matjes vlechten. Je zorgt dat de draden goed aansluiten en kiest verschillende kleuren wol, om een aardig bont patroontje te krijgen. Heb je nu op die wijze het heele middenstuk tusschen de tandjes gevuld, dan haal je er voorzichtig het papier achter weg. De uiteinden

van de schering moeten afgehecht worden. Wie met een beetje fantasie de draden kiest kan op die manier een aardige boekenlegger maken.

VOOR JONGENS.

Voor de jongens geef ik hier op hoe ze een aardige kalender kunnen maken. Een kalender is bij uitstek geschikt voor Kerstgeschenk, omdat het Nieuwe Jaar in het zicht is. Je hebt een stuk karton noodig dat ongeveer twintig centimeter lang is en twaalf en een halve centimeter breed. Nu meet je van links 5 centimeter af en zet daar een streepje, dan meet je iets minder dan 9 centimeter en zet weer een streepje en dan meet je weer vijf centimeter af. Het reepje dat overschiet snijd je af. Het zelfde doe je aan den onderkant. De potloodstreepjes verbind je en langs de lijnen vouw je het bordpapier om. Dan heb je de zijkanten en den voorkant. In den

voorkant nu snij je de gaten waar de dagen de datum en de naam van de maand in verschijnen moeten. Het bovenste en het onderste gat maak je 3 c.M. breed en 7 lang, het middelste 3 c.M. breed en 7 lang. Q Nu moet je houtjes hebben die zoowat twaalf centimeter lang zijn. Misschien vind je die wel in de vlechtdoos van je zusje. Anders maak je ze of misschien kan je wel dunne breipennen vinden die je door knipt met een tang en waar makkelijk twee van die staafjes uitgaan. Op de teekening zie je verder hoe je de rolletjes moet maken, van papier waarop je netjes de namen van de weekdagen, de nummers-1 tot 31 en de namen van de maanden moet teekenen. Deze rolletjes moeten van dun soepel papier gemaakt worden. De breedte moet ongeveer 8 c.M. zijn, de lengte hangt af van het aantal woorden en getallen dat er op moet. De namen van de dagen moeten iets meer dan een centimeter van elkaar, evenals de namen van de maanden. De cijfers moeten ruim een halve centimeter van elkaar. S Deze rolletjes nu moeten in de kalender worden geplaatst en wel zoo dat de namen en nummer netjes voor de gaten komen. Ook moeten de rolletjes netjes recht om de staafjes geplakt anders rollen ze niet goed. S3 Heb je dit gedaan dan probeer je eerst eens of de kalender goed werkt. Dan plak je hem op een stukje vlak karton en je plakt hem van achter dicht. Ook van boven moet de kalender gesloten worden. Dit doe je met een gekarteld soort dekseltje waarvan je de karteltjes kleurt zoodat je meteen een decoratie krijgt. Ook decoreer je, zooals op het plaatje is aangegeven de omtrek van de voorkant. Ieder die smaak heeft kan op eigen wijze het kalendertje decoreeren. S Dit is een eeuwigdurende kalender die makkelijk in het gebruik is en als hij goed is uitgevoerd een sieraad kan zijn voor de schrijftafel van vader of moeder. 0

■ ■ ■ ■ ■