ALGEMEENE BIPOLAIRE TWEESLACHTIGHEID

van uiterlijk gelijke geslachtscellen gedurende het verloop der bevruchting.

Voor de algensoort Ectocarpus siliculosus is reeds vroeger door Berthold en Oltmanns aangetoond, dat de uiterlijk gelijke gameten slechts samenvloeien, wanneer zij van verschillende exemplaren afkomstig zijn en ten tweede, dat bij het samenbrengen van verschillende gameten zich groepen vormen, waarbij een geslachtscel zich vastzet, haar uitsteeksels verliest (vrouwelijk) en door een aantal geslachtscellen, blijkbaar van een andere soort (mannelijke) omgeven wordt. Een mannelijke geslachtscel nadert dan de vrouwelijke en vloeit met haar samen, terwijl de anderen spoedig daarop de bevruchte paar-cel (zygote) verlaten.

Men heeft evenwel deze handelingen ook op andere wijze, namelijk door het aannemen van een verschil in rijpheid der cellen, trachten te verklaren. Latere onderzoekingen hebben aangetoond, dat een verschil in rijpheid met deze verschijnselen niets te maken heeft. Het gelukt namelijk steeds de vrouwelijke of mannelijke natuur van de gameten of de geheele planten, die de eersten voortbrengen, aan te toonen. Ook konden bij een bepaalde soort de mannelijke en de vrouwelijke aard van de gameten, nog vóór copulatieproeven genomen waren, worden vastgesteld naar aanleiding van een verschil in hun beweeglijkheid. Dit resultaat kon later nog door kleuring van één of van beide soorten der gameten worden bevestigd. Een tweeslachtigheid en de mogelijkheidvan onderscheiding der mannelijke en vrouwelijke planten en gameten zijn derhalve ook voor Ectocarpus vastgesteld; een andere uitlegging van de waarnemingen is uitgesloten.

Ook bij de meeste andere algen, die vrij beweeglijke gameten bezitten, heeft de bevruchting plaats, zooals onderzoekingen onlangs hebben aangetoond, onder vorming van groepen, dus onder samenballen van vele gameten. Toch zijn in deze gevallen, waar groepvorming slechts bij het samenvoegen van twee soorten gameten plaats vindt, welke van verschillende planten afkomstig zijn, de mannelijke en vrouwelijke gameten, niet van elkaar te onderscheiden. Deze groepvorming komt niet alleen bij tweehuizige organismen voor, doch ook bij éénhuizige.