EENIGE HERINNERINGEN AAN KONING EDUARD VII

Eduard VII haar voortdurend een goedheid, zooals weinig vorsten, ik zou zelfs zeggen weinig menschen, ons te aanschouwen geven. Zoodra zij in Londen was, noodigde hij haar niet alleen persoonlijk uit voor alle hoffeesten, maar hij had de gewoonte, haar herhaaldelijk uit te noodigen om alleen met koningin Alexandra en hemzelf de lunch te gebruiken. Het was dank zij dezen intiemen bijeenkomsten, in de pnvévertrekken van het Buckingham-paleis, dat mijn moeder in staat werd gesteld, dezen vorst naar juiste waarde te schatten, die niet alleen een groot souverein en een staatsman van den eersten rang was, maar ook de eenvoudigste en fijnste mensch, dien men zich bij mogelijkheid denken kan.

Hij stelde er zich niet tevreden mee, mijn moeder die ontvangst te bereiden, waarvan zoovelen in de gelegenheid zijn geweest de hartelijkheid en de bekoring te ondervinden, doch hij bedacht steeds, hoe hij haar plezier zou kunnen doen en trachtte het haar tijdens haar verblijf in zijn hoofdstad zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo kwam op een zekeren dag het gesprek op de universiteit van Cambridge, die mijn moeder niet kende, en de koning sprak er zijn verbazing over uit, dat zij die eerwaardige stad nooit bezocht had en zij dientengevolge niet in de gelegenheid was geweest, de beroemde „Hall" van Trinity College te zien, waar mijn vader een poos gestudeerd had. „Maar daar moet gij volstrekt naar toe," riep de koning uit, „laat mij maar begaan; dat zal ik voor u in orde brengen." Zooals men zich licht zal kunnen voorstellen, had mijn moeder aan dien zin niet meer waarde gehecht dan noodig scheen en hem eigenlijk meer als een los daarheen geworpen gezegde beschouwd, weinig vermoedend, dat het woord zoo spoedig zou gevolgd worden door de daad. En inderdaad, dienzelfden avond kreeg Lord Knollys, particulier secretaris en intieme vriend van den koning, het bevel, in dien geest te schrijven aan Doctor Butler, Master of Trinity. In Frankrijk bestaat er geen titel, die overeenkomt met dien van „Master" van een Engelsch College. Daarenboven moet men niet uit het oog verliezen, dat het woord „Universiteit" in Engeland geen abstracte term is, zooals in Frankrijk. Er zijn in Engeland verschillende universiteiten, waarvan de twee voornaamste en tegelijkertijd de twee be-