VLECHTMATERIAAL. Note sur la préparation des feuilles et fibres de palmiers, de bambous et de Pandanus pour I’indusfrie de la Chapellerie. H. Maingon et Ch. Crevost. Buil. économique de l’lndochine 1918-p. 275. Door J. E. van Amstel.

In verband met de opkomende hoeden-vlechlindustrie in Suriname en op Curagao en met den grooten palmen-rijkdom van Suriname kwam het ons voor dat het niet ondienstig zou zijn bovenstaand artikel in dit tijdschrift te refereeren. Ook Indochina schijnt zeer rijk te zijn aan palm-, bamboe en Pandanussoorten, die inde vlechtindustrie geregeld gebruikt worden. Ook hier schijnt er echter slechts een plaatselijk gebruik van gemaakt te worden, zonder dat het een noemenswaard uitvoerartikel is. Ten einde nu te wijzen op de eventueele mogelijkheid om deze in Indochina verkrijgbare grondstoffen te expioiteeren publiceerde men de aanteekeningen over de bereidingswijze dezer grondstoffen, zooals die plaats heeft in andere landen waar dergelijke vlechtmaterialen wel verwerkt en verhandeld worden. Voornamelijk heeft men hierbij de Philipijnen tot voorbeeld genomen, voor een enkele palm ook Cuba. Vezels. Hiervan wordt slechts de Buntal genoemd. Dit is een lange, witte, zeer bestendige vezel, afkomstig uit de Philipijnen, en die bereid wordt uit den bladsteel van het geopende blad van den jongen ~Buri”-palm (Corypha Elata Roxb.). De bladsteel wordt daartoe op een bepaalde wijze met een stuk hout geklopt, waarna de vezels er met de hand worden uitgetrokken. De bereiding moet inde schaduw geschieden, daar de vezel tijdens de bereiding in het licht neiging heeft om te verkleuren, hetgeen zooveel mogelijk moet voorkomen worden. Daarom bereidt men haar dan ook inden vroegen morgen of inden laten namiddag en zorgt dat de bladsteel versch is. De vezel wordt in verschillende kwaliteiten verkregen, a! naar gelang van den leeftijd der vezels. De bewerking der vezels voor het gebruik geschiedt op verschillende wijzen ; steeds komt het echter neer op een behandeling met kokend water en azijn voor het reinigen en soepel maken van de vezel. Ook de Buntal-vezel moet in vochtigen toestand verwerkt worden. Bladeren. Van verschillende palm- en Pandanussoorten worden de bladeren inde vlechtindustrie gebruikt. Speciaal