staan) heeft voortgebracht. Gewoonlijk wandelen deze „lijzen" in een park onder palmen bij rotsen, of verrichten huiselijke bezigheden, maken muziek enz.

Pieterselie-décor is een décor van fijne blaadjes aan

stengeltjes vol toegepast, meest op koppen en schotels. Het is zeer fijn van uitvoering, hier en daar met een vlindertje of vogeltje tusschen de takjes, doch alles klein.

De andere meest bekende décors wil ik om bovenvermelde reden hier slechts bij name noemen. Open Tulp, Koekoek in 't huisje, Koekoek uit 't huisje, Paternoster, Bergblauw, Hengselmand, Bloemmand, Tijgerlelie, Biesbosch, Flesch en Veer, Fransche Punt, Wilgenpatroon. Alleen met afbeeldingen kunnen deze decors besproken worden, doch een zoo groot aantal moet uit den aard der zaak over een jaargang worden verdeeld. Ook is de

Theeboom-schotel.

kennis van eenige emblemen en eenige mythologische figuren noodzakelijk voor de onderscheiding der décors. Lotos, bamboeplant, chrysant, magnolia, pioen, zijn de voorstellingen waaraan de décors menigmaal hun naam ontleenen.

Zoo is het ook met de signaturen. Hiermede zou ik echter een veld van zoo groote studie en zoo grooten omvang gaan betreden, dat mijn doel, u met eenige handelstermen bekend te maken, verre voorbijgestreefd zou worden.

Liever kom ik tot het' Delftsch, om u ook daarvan enkele décors nader te beschrijven.

Ten eerste het „Cashmere". Een décor in Perzischen trant van fijne bloemen, exotische vogels en vlinders, uitgevoerd in bruin, groen, oranje, paars en blauw. „Bliksemborden", „bliksemvazen" of schotels, zij ontleenen hun naam aan de zig-zag streep, die dwars over het voorwerp heenloopt.

,.Waaierborden" of „pauwstaartborden" hebben 'n décor voorstellende een vaas met groote bloemen (zonnebloemen), waarachter in waaiervorm, men zou zeggen veeren of

Pauwen-schotel.

misschien ook varens zijn uitgespreid. De vereenvoudiging van dit décor wordt „drie-oog genoemd, omdat haast alleen de drie groote bloemharten zijn overgebleven en met den waaier daarachter, evenals met den mooien

Zevenvaas-schotel.

Waaier- of pauwstaartschotels.