het kuituurlandschap behandeld. Aan het slot een algemeen literatuuroverzicht. Dat Maull geopolitiek geschoold in den zin van Haushofer is, komt op vele plaatsen duidelijk uit. Waarom niet gewezen wordt op de zoo instructieve kaart van Platt (Geogr. Review, Jan. 1930), waarop zoo duidelijk blijkt, hoe weinig nog topographisch bekend is, begrijp ik niet. Op de Wirtschaftskaarten ontbreekt de aanduiding van de waterkracht, die waarschijnlijk een groote rol in de toekomst gaat vervullen. Eveneens ontbreekt een aanduiding van het zich zoo uitbreidende luchtverkeer. Merkwaardig is ook, dat de statistische opgaven meest slechts tot 1927 gaan.

In afl. 3 begint Kühn de behandeling van de La Platalanden. In zijn beschrijving treft mij zijn behandeling van de immigratie-vraagstukken en geeft Tafel XI uitstekend de rol van de pampa in het leven van Argentinië aan. Daarna beschrijft hij de verschillende landschappen.

Behalve Uruguay en Paraguay is het gedeelte over de Falklands Eilanden ook van Kühn afkomstig.

Dan volgt Brazilië door Maull. Hier treft de keurige behandeling van de natuurlandschappen zoowel als van de economische vraagstukken, vaak met kaartjes en grafische voorstellingen toegelicht: ik wijs hier op p. 253, 255, 256 en 261. Niet vergeten werden de Indianen en de bescherming, welke zij thans genieten.

Chili wordt behandeld door den vroegeren directeur van den Chileenschen meteorologischen en geophysischen Dienst Knoche, die door verschillende raadgevers is bijgestaan. (Het gedeelte over bouw en morphologie is van J. Brueggen). Na de algemeene beschouwingen volgt een landschapsbeschrijving en daarna een economisch- en politiek-geografisghe samenvatting. Ten slotte behandelt Carl Troll de tropische Andeslanden, waartoe ook Venezuela gerekend wordt.

Wanneer dit deel geheel voltooid is, hopen we er op terug te komen, evenals op de aan Afrika gewijde afleveringen.

In afl. 17 (Australien, Heft 8) begint W. Behrmann zijn beschrijving van Oceanië, die afloopt op p. 315, waarna E. von Drygalski de Antarktis behandelt. Ook hierop hopen we terug te komen.

De uitvoering van de afleveringen blijft op dezelfde hoogte als de eerste: moeite noch kosten zijn gespaard, om het werk zoo schitterend mogelijk te maken.

G. M.