kunnen concurreeren met de oude methode ook wat betreft de kosten. Ref. is terzake eenigszins sceptisch gestemd. Er ontbreekt b. v. eene opgave der fouten, die bij onderzoek in het terrein zijn geconstateerd. Dat uit de landrentekaarten met behulp van luchtfoto's in vlak en open terrein 5o.oooste kaarten sneller en goedkooper samen te stellen zijn, dan volgens de oude methode, wil ik overigens gaarne aannemen, maar. .. dergelijke terreinen komen in Indië weinig voor.

T. v. P.

Uyehara, The industry and trade of Japan. London P. S. Kine and Son Ltd. Pr. 15 s.

Gaarne voldoe ik aan het verzoek van de redactie om bovengenoemd werk al is het reeds wat oud, nog te bespreken, daar men m. i. geen gelegenheid moet verzuimen om dit belangrijk en belangwekkend land nog eens onder de aandacht te brengen. De Heer Uyehara is blijkbaar een Japanner, maar dit geeft nog geenszins voldoenden grond om nu een goede sociographie over Japan te verwachten. Dezen naam verdient het werk stellig met. Het wil de ontwikkeling van het economisch bestel vooral die van industrie en handel sinds de restauratie beschrijven, maar het is niet veel meer geworden dan een aangekleede statistiek — en de plunje is nogal schamel. Een vreemdeling, die niets weet van land en volk, maar de moeite neemt het Imperial Yearbook of Statistics te raadplegen zal al dadelijk haast evenveel kunnen meedeelen. Dit valt te betreuren. Want het is duidelijk, dat slechts iemand die met de toestanden goed op de hoogte is — en daarvan vinden wij bij dezen auteur weinig bewijzen — menige statistiek eerst hehoorlijk lezen kan en bekend is met de talrijke voetangels en klemmen, die er vaak in verborgen liggen. Niet alleen de beteekenis maar ook de waarde dier getallen kan hij het best en dikwijls hij alleen waarlijk beoordeelen. De oorzaken van bloei, de span- of drijfkrachten daartoe, eventueel van het omgekeerde vallen uit de cijfers, die niets dan resultaten geven, niet of uiterst gebrekkig af te leiden. De economische structuur is van de rest niet geheel los te w.eeken en de statistiek geeft van dat economisch leven maar bij benadering een luist beeld. Nu belooft de titel weliswaar niet meer dan een behandeling van industrie en handel van Japan, maar de innerlijke verhoudingen daarin worden nauwelijks aangeroerd en zijn voor volledige kennis, die het best in staat stelt de toekomstmogelijkheden te beoordeelen, toch van het grootste gewicht. De scheeve kijk, dien men b.v. eenige' jaren geleden hier te lande algemeen had op de landbouw-, industrie-, en exportmogelijkheden van Rusland in de naaste toekomst, was m. i. grootendeels aan deze verafgoding der getelde tijdelijke resultaten te wijten. Toch is de veer belangrijker voor de beoordeeling der innerlijke kracht, dan de wijzers. Naast de direct-economische statistieken door onzen auteur gebruikt, dienen andere, die op het economisch leven onmiddellijk of middellijk invloed hebben, geraadpleegd te worden, maar ook dat kan niet voldoende