expeditie exemplaren van het Centraal-Afrikaansche vee, 't welk nog in geheel oorspronkelijken toestand voorkomt, en door melkrijkheid uitmunt, in 't algemeen exemplaren van herkauwende dieren, ter vergelijking en bestudeering'voor Europeesche verzamelingen, ingescheept en overgezonden werden. De Voorzitter meent, dat het verlangen van den heer Amersfoordt allicht zal kunnen bevredigd worden, wanneer deze zich persoonlijk of door bemiddeling van het Genootschap tot de H. H. Kerdijk en Pincoffs, directeuren der Afrikaansche handelsvereeniging, zal willen wenden.

De heer Veth besloot de werkzaamheden met een voordracht over de vermeerdering der kennis van onzen aardbol, in den loop van het jaar 1873 verkregen. Spreker sprak eerst over de verliezen, welke de aardrijkskundige wetenschap in 1873 geleden heeft, meer bepaald en uitvoerig over Maury, Livingstone en Garnier, terwijl de overige slechts met een enkel woord vermeld werden; voorts over vele bijzonderheden, welke de aardrijkskunde in het algemeen betroffen, zooals de oprichting van ons Genootschap en de uitgave van ons Tijdschrift, de nieuwe serie van Ocean Higliways, het nieuwe tijdschrift van Guido Cora, algemeene geografische, kartografische en ethnografische wei-ken, in 1873 in het licht verschenen, de expedities, die tot waarneming van den overgang van Venus georganiseerd worden, nieuwe studiën over de oorzaken van het noorderlicht, over het waarnemen van aardbevingen, over de diepte der zeeën, waarbij vooral de reizen van the Challenger en Wyville Tliomson's werk „The depth of the seas" werden ter sprake gebracht, de geografische verspreiding van planten en dieren, de algemeene bevolkings-statistiek der aarde en de geschiedenis der aardrijkskunde en aardrijkskundige ontdekkingen. Daar de tijd te kort schoot, om het uitgebreidste deel der mededeelingen nl. die over de vorderingen, in de kennis der verschillende gewesten van den aardbol in 1873 gemaakt, voor te lezen, gaf spreker de belofte, dat gedeelte in een latere vergadering te doen hooren of door den druk ter kennis der leden te zullen brengen.

Aan 't slot der vergadering sprak de Beschermheer van het

Genootschap, Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, een woord van warmen dank aan de sprekers voor 't vele belangrijke, 't welk hij op deze vergadering had mogen vernemen, van warme ingenomenheid met het jonge Genootschap. Twee, den Nederlander zoo bijzonder eigene karaktertrekken, kalme bedaardheid en volharding, gaven hem de zekerheid, dat de beste wenschen, welke hij ten opzichte van het Genootschap koesterde, in vervulling zouden komen. Spreker deelde voorts mede, dat hij vooreerst de beeltenis van freule Tinne met fraaier lijst en opschrift zou wenschen te versieren, dat hij zich moeite zou geven voor de bibliotheek van het Genootschap een exemplaar van de Plantae Tinneanae te verkrijgen, een prachtwerk, 't welk niet in den handel is gebracht, dat hij voor de bibliotheek ten geschenke aanbood de Histoire de la géograplde et des découvertes géographiques van Yivien de St. Martin, waarover de voorzitter met zooveel lof gesproken had, dat hij ook de photografie, waarop freule Tinne voorgesteld werd met haar trouwen neger, door den heer Posthumus in zijn voordracht vermeld, aan het Genootschap zou bezorgen. Eindelijk gaf Z. K. H. de verzekering, dat men bij 't uitbreiden van den werkkring des Genootscliaps naar buiten en het tot stand brengen van ondernemingen te allen tijde op zijn medewerking zou kunnen rekenen. (Toejuichingen).

Nadat de voorzitter den spreker voor zijn welwillende woorden den hartelijken dank der vergadering had toegebracht, werd deze vierde algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap gesloten.

Gedurende de pauze werden bezichtigd, behalve het bovengenoemde portret van freule Tinne, de kaarten, ter aanwijzing van freule Tinne's routes langs den Nijl, onder toezicht van den heer Posthumus door leerlingen der 2e klasse van de H. B. S. te Amsterdam vervaardigd, en de reliefkaarten, door den heer Mr. J. P. Amersfoordt ter bezichtiging gesteld, nl. kaarten, voorstellende den Haarlemmermeerpolder, de hoogten van eenige punten van Nederland, de gemiddelde rivierhoogten, voorts de Geological Section of the Isle of Wight en Sopwitli's Geological Models.

VERSLAG van den toestand en de verrichtingen van het Aardrijkskundig Genootschap in het afgeloopen jaar, uitgebracht ter Algemeene Vergadering gehouden te Amsterdam den llden April 1874.

Geachte medeleden!

Op elke algemeene Vergadering, welke deze vooraf ging, is U mededeeling gedaan van den toestand van het genootschap; i van die algemeene vergaderingen zeiven gaf U het Tijdschrift j

een uitvoerig, gaven u de zoo pas gelezen notulen een verkort verslag. Bovendien ons eerste genootschapsjaar was kort en de werkzaamheden, welke ons heden wachten, zijn vele. Vergunt ons dus om al deze redenen het eerste jaarverslag, volgens art. 19 van ons reglement uit te brengen, zooveel moge-