Na dankzegging voor deze zoo welmeenende toespraak vestigt de voorzitter de aandacht der vergadering, naar aanleiding van een verzoek van den heer F. de Bas, op het Archief van liet kadaster uitgegeven onder redactie van den heer O. Gleuns. landmeter te Hoogezand. Prospectussen daarvan zijn verspreid en ook ter vergadering voor belanghebbenden neergelegd.

Daarna werd de vergadering gesloten.

Gedurende de pauze worden met de meeste belangstelling bezichtigd een kaart van Nieuw Guinea, ter verduidelijking der voordracht van den heer Bobidé van der Aa; deze kaart was, onder toezicht van den heer A. R. Blommendal, vervaardigd door den

heerB. J. Struick, gedetacheerd bij de hydrografie der Nederlandsche zeegaten; voorts werden beschouwd de teekeningen, kaarten en werken, overgelegd door de H. H. v.d. Gon Netscher en Amersfoordt, een collectie photografieën van Egypte en de Vereenigde Staten, ter bezichtiging gesteld door den heer Dr. H. Hartogh Heijs van Zouteveenen eene photografie van den heer P. H. Witkamp, voorstellende de kust van Atjeh met de strandbatterij, door onze krijgsmacht bij de eerste landing betrokken, op den voorgrond.

Staande de vergadering werd ook weder de bibliotheek met verschillende kaarten en boekwerken verrijkt.

VERSLAG

DER

VIERDE ALGEMEENE VERGADERING

VAN HET

AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP,

GEHOUDEN TE AMSTEBDAM, DEN 11 APRIL 18 7 4.

Tegenwoordig de Beschermheer van het Genootschap, Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden en volgens de presentielijst de leden: J. van Braambeek Jr., P. J. Yeth, Mr. J. P. Amersl'oordt, P. A. Tiele, N. W. Posthumus, C. M. Kan, F. de Casembroot, Graaf v. Bechteren van Ahnem, A. D. Hagedoorn, W. N. du Rieu, A. B. Blommendal, D. J. Andreae, A. Groenier, C. Spoelder, E. Epkema, A. van Otterloo, P. J. P. C. Bobide' v. d. Aa, H. J. Yeth, N. J. den Tex, A. J. Nijland, K. W. Vink, P. A. de Leur, H. F. de Boer, D. J. Steijn Parvé, P. J. v. d. Kasteele, D. A. A. de Neijn van Hoogwerf!', J. A. Kolpa, Mej. F. A. Yane, Mej. A. M. Allebé, W. Bisschop, Mej. A. W. G. Kaiser, J. Posthumus Meijjes, A. liraakensiek, W. Julius, Taalman Kip, H. O. v. d. Linden, C. L. B. E. Menges, D. van Lankeren Matthes, Holmberg de Beckfelt, A. J. ten Brink, W. A. van Verschuer, Arntzenius, G. J. Vos Az., William Smit, J. IJzerman, P. W. Booms, P. H. Witkamp.

De voorzitter, prof. P. J. Veth, zegt den Beschermheer dank voor het bewijs van belangstelling, door het op nieuw bijwonen der vergadering aan het Genootschap geschonken, alsmede voor het ter vorige vergadering toegezegde photografiscli portret van jonkvrouwe Aleiandrine Tinne, thans door Z. K. H. ter ver¬

gadering medegebracht en ter bezichtiging der leden gesteld.

Daarna worden gelezen de notulen der derde algemeene vergadering, te 's Hage gehouden. Zij worden goedgekeurd, nadat op verlangen van Z. K. H. in het verslag van 't door hem gesprokene was ingelascht, dat door freule Tinne op haar reizen in den vreemde de Nederlandsche vlag steeds hoog omhoog was gehouden, dat zij steeds als Nederlandsche reizigster den roem der Nederlandsche natie had gehandhaafd.

De secretaris leest daarop het verslag van den toestand en de verrichtingen van liet Genootschap in het afgeloopen jaar, 't welk hier achter in zijn geheel volgt.

Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening met een batig slot van ƒ 604.54£ sloot. De penningmeester geeft tevens een beknopt overzicht van de vermoedelijke uitgaven en inkomsten voor het volgende jaar, en merkte aan 't slot van zijn verslag op, dat de fondsen van het Genootschap, zoo het eventueel krachtig handelende ook naar buiten zou wenschen op te treden, alleszins ondersteuning en uitbreiding behoefden.

Tot het nazien der rekening werden benoemd de H. H. du Bieu en Hagedoorn.

Nu was aan de orde de benoeming van leden van het