Treub (20 gevallen) 1 den sen dag; geen peritonitis-oorzaak? (obductie). 1 „ (ien „ ; pneumonie ? (obductie) ? 1 „ 14en „ ; apoplexie, embolie (geen obductie). 1 „ Ie» „ ; cbloroformdood (obductie). 1 „ Ben „ ; hartzwakte (sectie). 1 „ 2en B ; shock? (obductie). 1 „ 6en „ ; cbloroformdood (obductie). 1 „ 3en r ; hartzwakte geen „ 1 „ 13en „ ; peritonitis, buikwondettering, enz. Het is duidelijk, dat het grootste aantal dezer sterfgevallen het gevolg is van de moeilijkheden der techniek, die in alle operaties van dezen aard een zeer groote rol spelen in het begin der reeks van de meeste gynaecologen. De operatie volgens Wertheim is in ons land betrekkelijk laat in zwang gekomen; ik vermoed, dat hieraan het ongunstige resultaat moet worden toegeschreven. Aan infectie zijn minstens 6 van deze 31 sterfgevallen te wijten; voor of tegen de desinfectie-methode der operateurs bewijzen zij niets, evenmin als de overige infectieprocessen: Driessen (22 gevallen) 1 maal openspringen van de buikwond, den 12 en dag. v.d. Hoeven (32 „ ) 3 „ draadettering. 1 „ huidnecrose wondrand. Kouwer (24 „ ) 1 „ draadettering. 2 „ bronchitis. Nijh o f f (5 „ ) 1 „ wond uiteengeweken. Ribbius (3 „ ) 1 „ bronchopneumonie. Treub (20 „ ) 1 „ draadettering. 1 „ nierabsoes. 24. Laparotomieën, waarbij o. a. de de uterus werd yeëxstirpeerd. en waarbij verhoogd infectiegevaar dreigde. Deze 38 operaties waren voorbeschikt voor ongunstige resultaten; niet minder dan 15 patiënten overleden. De doodsoorzaken en andere bijzonderheden vindt men inde bijbehoorende lijst. Wel is waar is minstens 7 maal de doodelijke afloop aan infectie toe te schrijven, maar het is duidelijk, dat dit geen verband houdt met de gevolgde desinfectie-methode. Merkwaardigerwijze wordt onder al deze gevallen slechts een niet doodelijke infectie gemeld, n.l. door