-1 maal was het kind reeds in het rijtuig geboren, N°. 882, 1 maal wegens totale ruptuur. N°. 51. I-p. 34 j. Wegens vertraging komt patiënte eerst 36 uren na de haring. Het perineum is gescheurd tot in het rectum, de wond is bedekt met een grijs beslag. Na 10 dagen granuleert de wond goed, wordt dan na excoohliatie gehecht en geneest met een lichte suppuratie. Bij ontslag functionneerde de sphincter goed. 3 maal wegens nabloeding. N°. 113. YI-p. 32 j. Wegens bloeding werd de placenta manueel verwijderd. Omdat resten zouden zijn achtergebleven, werd patiënte naar de kliniek gestuurd. Bij aankomst was zij gecollabeerd, pols zeer klein, geen bloeding. Door excitantia herstelt zich de pols, voor inwendig onderzoek bestond geen reden. Het kraambed was licht gestoord. N°. 349. XYI-p. 44 j. Wordt opgenomen, omdat het thuis niet gelukt is de placenta manueel te verwijderen. Dr. Bitter verwijdert de placenta met eenige moeite wegens kramp van den contractiering. Kraambed licht gestoord. N°. 422. 111-p. 23 j. Patiënte beviel 10 December, de placenta werd gedeeltelijk manueel verwijderd, een gedeelte bleef zitten. 19 December kreeg zij een hevige vloeiing, het gelukte niet de achtergebleven placentairresten manueel te verwijderen, waarom zij werd getamponneerd en inde kliniek gestuurd. Bij opname 20 Dec. 1 u. v.m. zeer bleek, geen bloeding. Den volgenden dag wordt de tampon verwijderd, die zeer stinkt, en curretteert Dr. Bitter den uterus. Daarbij komen groote stinkende stukken placenta voor den dag en ontstaat er een hevige bloeding. Daarom weer tamponnade, na irrigatie. De volgende dagen treden rilkoortsen op, daarom 24 Dec. nogmaals currettage; 25 Deo. wordt de uterus nogmaals geïrrigeerd en na 26 Dec. is en blijft de zeer anaemische vrouw afebriel, ondanks het optreden vaneen pijnlijke zwelling van het rechter adnexum. Zooals uit dit verslag blijkt verheugt de Eijkskweekschool voor Vroedvrouwen zich in het bezit van eene bloeiende kraaminrichting. Naast de normale zijn het voorn, de pathologische haringen, die voor de vorming der a.s. vroedvrouwen zoo uiterst nuttig zijn. Het groote aantal gevallen van bekkenvernauwing, dat de'leerling-vroedvrouwen onderzoeken, geeft ons het recht van haar te eischen, dat zij een nauw bekken behoorlijk kunnen onderzoeken en zijne be-