4 Juli 11 u. v.m. ’t Kind ligt in stuitligging, de stuit rijdt op de symphysis, steekt daarvóór sterk uit. Harttonen goed. De ontsluiting is volkomen; het promontorium is niet te bereiken. In het Cav. Dougl. bevindt zich echter een weeke, strak gespannen tumor, die voor een ovariaalcyste wordt gehouden. Boven den tumor, wiens bovengrens niet is te bereiken, bevindt zich de stuit. Patiënt wordt in sterke Trendeleubur g’sche ligging gelegd; in narcose gelukt het daarna de cyste te reponeeren. Daarop daalt de stuit dadelijk in en wordt het kind na 15 min. spontaan levend geboren (3.64 K.G.) Na 10 min. wordt de placenta uit het o. u. s. gedrukt, de uterus contraheert zich slecht; patiënte verliest veel bloed, waarom de uterus wordt getamponneerd. Ka de haring wordt tevergeefs naar den tumor gezocht. Birnanueel meen ik rechts naast den uterus een steel te voelen, van den tumor is echter niets te bemerken. Tijdens de repositie is dus hoogstwaarschijnlijk de cyste gebarsten!! Daarom onmiddellijk vèrvoer naar het stedelijk ziekenhuis, waar Dr. v. Stockum te 3 '/s uur per laparotomiam een ruim kinderhoofdgroote parovariaalcyste verwijderde, die zich onder de lever had verscholen, liet kraambed verliep zonder stoornis. Niertuberculose. N°. 53. YI-p. 33 j. Zie ook gemelli. Blz. 159. Behkenmaten: 28, 31, 17.5, 8, 89, C. D. 10.75, G. V. 9. Bij deze patiënte is in 1902 door Dr. Guldenarm de rechter nier wegens tuberculose geëxstirpeerd. De linker was toen ook reeds ziek (Dr. Yis se r). Niettegenstaande zij in het bezit was van slechts één zieke nier, bleef haar toestand redelijk, ook kwam daarin geen verandering, toen patiënte in Mei 1906 zwanger werd. De zwangerschap verliep zonder daarvan afhankelijke stoornis, alleen werd de buik buitengewoon dik. 22 Februari begon de haring, noch de vroedvrouw, noch de medicus konden het orificium uteri vinden; daarom werd zij inde kliniek gezonden. Status. De algemeene toestand is vrij goed, redelijke panuiculus adiposus; huidskleur vaalbleek. Inde urine zeer veel pus en enkele cylinders. De buik is zeer sterk opgezet, sterke hangbuik. Er bestaat een duidelijk hydramnion, maar rechts en onder het hydramnion is door den in het litteeken der operatie ontstane buikbreuk duidelijk een nagenoeg onbewegelijk kindsdeel te voelen. Op grond hiezwan werden gemelli gediagnostiseerd, welke diagnose door auscultatie werd bevestigd.