Wegens spanning van den contractiering gelukte dit niet en werd eveneens zonder resultaat de forceps aangelegd ; toen ook in narcose de forcipale extractie onmogelijk bleek, werd patiënte naar de kraaminrichting gezonden. Status: Temp. 39, pols 100, tjmpania uteri. Hoofd op den ingang, eene niet kloppende navelstrenglis is uitgezakt. Inde vagina zijn groote wonden, het perineum is tot aan den sphincter ani gescheurd. Buiten narcose wordt de tang aangelegd, het hoofd biedt echter grooten weerstand, daarom wordt het geperforeerd en met den cranioclast geëxtraheerd. Het kind woog 4.1 K.G. -)- hersenen. Het kraambed was gestoord dooreen endometritis. Een overzicht dezer haringen bij bekkenvernauwing geeft Tabel Y. Van de 31 kunstmatig verloste vrouwen stierf èén aan atonie. Ernstige stoornissen in het kraambed kwamen niet voor; lichte stoornissen traden op in 13 gevallen de 5 gevallen van S. C. en het geval van hebosteotomie medegerekend. Rekenen wij deze laatste 6 niet mede, dan blijven 7 gestoord op 24, d.i. 29.2°/0. Van de 73 kinderen kwamen 9 dood of stervend ter wereld. Daarvan waren 4 reeds dood bij opname, 5 stierven door of tijdens de behandeling; van deze laatste komen er 4 ten laste van de behandeling; 3 hadden er alleen door tijdig verrichte 8. C. resp. hebosteotomie kunnen worden gered, eendoor den p.a. p. te weigeren! Aan het slot van de bespreking der haringen bij bekkenvernauwmg moet ik nog 2 spontane haringen bij pathologische bekkens meedeelen : N° 48. I-p. 20 j. Coxalgisch Bekken. In haar 8e jaar kreeg patiënte een linkszijdige coxitis, die lierhaaldelijk operatie noodig maakt. Eerst op dertienjarigen leeftijd sloten zich de wonden Patiënte loopt zonder verhooging ofschoon het linker been sterk atrophisch en 7 cM. korter is dan het rechter. Scheefheid van het bekken is door metingen niet aan te toonen. Het promontorium is met groote moeite even te bereiken. Invloed van het bekken op het beloop der haring kon niet worden geconstateerd. (Zie voor Coxalgisch Bekken ook 8. C. II en P.a. p. III.) N . 138. I p. 30 j. Dubbelzijdig luxatiebekken. Bekkenmaten 23, 26, 19.5, 8»/4, 84. Er is een zeer sterke bekkenhelling, met sterke lendenlordose. Het promontorium is niet te bereiken. Inde zwangerschap daalde het hoofd niet in; het baringsmechanisme verliep normaal. Het kind woog 3.6 K.G. Hartgebreken. Ernstige stoornissen van den kant van het hart werden waargenomen in 3 gevallen.