Met den grooten gaat dat moeilijker; deze heeft een zeer broezen wand, die telkens scheurt, en daardoor ontlast zich een massa oud bloed, terwijl van alle kanten groote venae haar bloed uitstorten. Er bestaat een zeer ruime vaatverbinding tusschen de flexuur en het gezwel. Daarom wordt boven den tumor de flexuur, onder het gezwel het rectum dwars doorgesneden, de darmlumina voorloopig in gaas gepakt, en het gezwel met het gereseceerde darmstuk samen verder geëxstirpeerd. Daarbij kunnen tevens vele gezwollen klieren uit het mesenterium mede worden weggenomen; waarschijnlijk blijven er ook nog enkele zitten. Onder in het bekken zit nog een eigroote tumor, die tot de gecompliceerde diagnose heeft bijgedragen; hij laat zich stomp uitpeilen. Darmhechting. Een circulaire darmnaad scheen mij inde diepte van het kleine bekken moeilijk uitvoerbaar. Ik haalde daarom door het uiteinde van het toevoerende stuk een langen stevigen draad

en trok daaraan, met een per anum ingebrachte korentang, het toevoerende in het afvoerende deel een behoorlijk eind omlaag. Deze invaginatie werd dooreen dubbele rij van doorloopende zijden hechtingen gefixeerd (fig. 6). Tamponnade van het cavum Douglasii met steriel gaas; daarover heen een nieuw peritoneaaldak genaaid. Buiknaad. In steensneeligging werd nu pervaginam in het laq. posterius ingesneden en daardoor de tampon even in de vagina getroken. Preparaat. Sarcoom, niet in de muscularis van den darm

gewoekerd. De beide andere tumoren zijn eveneens weeke sarcomen. Ongestoorde genezing. Het geïnvagineerde darmstuk is kleiner en kleiner geworden, maar er heeft zich nooit iets van afgestooten. Drie weken p. o. traden er plotseling verschijnselen op van darrastenose. Deze werd veroorzaakt door den invaginatie-ring, die ter nauwernood een vinger doorliet. Er werd een dikke glazen buis doorgeschoven, waarmede de storm bezworen was. Deze heeft zich niet herhaald. De vrouw maakte het geruimen