schermd Darmadhaesies van voorsten bekkenwand losgemaakt. Er komt nu een hoeveelheid reukelooze etter, ongeveer een theekopje vol, uiteen onregelmatige holte, die tot aan den voorsten bekkenwand reikt. Genitalia noch processus vermiformis te herkennen. Jodoformgaastamponnade, 8-naad. Genezing ongestoord. Twee maanden later: Uterus bewegelijk in anteflexie. Linker tuba is iets verdikt, de rechter is onduidelijk, dooreen lichte weefselverdikking, waarbij de breede band betrokken is. De diagnose blijft ook nu nog onzeker hoewel het meest waarschijnlijke is, dat er een appendicitis is geweest. e. Bij onzekere diagnose. (P. 334.) 11-p., 36 j. Wegens een chronischen, den laatsten tijd toenemenden meteorismus met een onduidelijken tumor inde rechter buikhelft, weerstand biedend aan alle diagnostische en therapeutische moeite, werd hier laparotomie aan de rechterzijde verricht. Behalve eenige oude peritonitische adhaesies aan ’t colon adscendens werd hier een groote snoer-lap der lever gevonden, die tot aan de crista ilei reikte. Sterke verwijding en verlenging van den geheelen dikken darm. Quoad operationem genas patiënte voorspoedig; voor’t overige trad inden toestand eerst niet veel verandering op, later evenwel een zeer aanzienlijke verbetering, die zeker niet in hoofdzaak aan de operatie mag worden toegeschreven. f. Voor sarcoom van ’t bekkenbfndweefsel. (N°. 65-1901). Y-p., 35 j., is 8 maanden geleden spontaan bevallen maarde baring duurde langer dan anders. Sedert een paar maanden heeft zij pijn inden buik en bespeurt dat deze dikker wordt. Er werd een fluctueerend gezwel gevonden, dat tot vier vingers boven den navel reikte, met darmen vergroeid en zeer weinig bewegelijk was. Het lag achter den uterus, die tegen de symphysis en naar boven gedrongen was, en met welks fundus een tweede kleiner, afzonderlijk bewegelijk gezwel verbonden was. Het deel, dat in het bekken voelbaar was, hing misschien met het groote gezwel samen zeker was dat niet. Ik kon geen zekere diagnose stellen: het meest waarschijnlijk leek mij de combinatie vaneen ovariaalcyste met een cervixmyoom. Laparotomie. Nadat veel adhaesies van darm en net zijn doorgesneden, wordt het duidelijk, dat de uterus met normale adnexa vóór den tumor ligt, dat deze subperitoneaal gezeteld is en zich in het mesosigma heeft uitgebreid. De bovenvermelde afzonderlijk bewegelijke tumor is necrotisch; zijn steel, die van de achtervlakte van den linker breeden band afgaat, is 360° gedraaid. Hij wordt verwijderd.