fixatie-middel voor den uterus gebruikte ik dezelfde 8-hechtingen van den buiknaad, maar liet er drie door den voorwand der baarmoeder, beneden de tuba-insertie, heendringen. Deze laatste draden liet ik 16, de andere 10 dagen zitten. Ongestoorde genezing. Ook later bleef het resultaat in alle opzichten bevredigend, hoewel ik nu en dan klachten hoorde over pijn op de plaats, waar de uterus tegen den buikwand aanligt, vooral bij inspanning der buikpers. YII. Laparotomie om andere redenen. [l7 gevallen, 2 overleden.) a. Voor tuberculeuse peritonitis. (5 gevallen, 1 overleden.) Voor peritonitis tuherculosa werd bij 1. (n°. 163—1900), een Y-p. van 49 jaar, vaginale coelioiomie gedaan. De Yrouw zou eerst sedert 2 maanden pijn inden buik en opzetting daarvan bespeurd hebben. Door het openen van het cavum Douglasii per vaginam ontlastte zich een massa lichtgeel vocht, en kon de verdikking der tubae worden waargenomen. Drainage met jodoformgaas gedurende 3 dagen. Voorloopig schijnt patiënte genezen. 2. (n°. 5—1901.) 0-p., 34 j. Bij deze patiënte diagnostiseerde ik als oorzaak der hardnekkige buikpijnen, die ook na langdurige klinische behandeling onveranderd bleven, een peritonitis tuherculosasicca. Bij de laparotomie werden de sporen vaneen afgeloopen oude peritonitis gevonden, en wel hoofdzakelijk inden vorm vaneen net-adhaesie aan het coecum. Resectie van dat stuk van ’t omentum, buiknaad. De wond genas zonder stoornis, maarde toestand bleef onveranderd. Bij deze patiënte, die zich nog dikwijls op de polikliniek vertoont, zoek ik nog steeds te vergeefs naar een betere diagnose. 3. (n°. 28—1901). 80 j., Yirgo. Peritonitis tuherculosa. Patiënte gaat steeds achteruit en febriciteert aanhoudend inde kliniek. Na haar 19 dagen hier geobserveerd te hebben laparotomie. Hierbij wordt, behalve het gewone beeld der tuberculeuse buikvliesontsteking met veel sereus exsudaat, ook bij de blaas een met etter gevulde holte ontdekt. De etter is kaasaohtig, reukeloos. Het schijnt mogelijk dit absces naar de vagina te draineeren. De holte wordt daarom met jodoformgaas gevuld, waarvan het eene uiteinde door 0 Zij is intusschen (1903) zwanger geworden en zonder stoornis bevallen.