Uterus in volledige retroflexie, gefixeerd. Adnexa geschrompeld, in adhaesies opgeborgen. Een langen tijd voortgezette resorbeerende behandeling brengt absoluut geen verbetering. Daar de mogelijkheid bestaat, dat men hier met tuberculose te doen heeft, is het gevaarlijk den uterus los te maken zonder dit met het oog te kunnen controleeren. Daarom laparotomie : uterus en linker tuba uit adhaesies bevrijd, de andere is vrij. Geen tuberculose zichtbaar. Ronde banden worden ingekort, dooreen plooi in te naaien. Een maand later ligt de uterus weder achterover, maar laat zich reponeeren en met een pessarium op zijn plaats houden. Nochtans kan men niet verklaren, dat de vrouw van haar pijnen bevrijd is; zij is dan ook evenmin bevredigd door het effect der operatie als wij zelf! 4. (n°. 85—1902). 30 jaar. IY-p. Sedert 3 jaren ernstige bezwaren van „verzakking”. Zeer slappe bekkenbodem, prolapsus vaginae, retroversio uteri. Inden uitgestulpten vaginaalzak ligt een lis der flexura sigmoidea. Matige cystocele. Laparotomie. Cavum Douglasii buitengewoon diep, gevuld met darmlissen. Met een tabakzaknaad wordt het cavum Douglasii voor een groot deel tezamen genaaid en daardoor voor ’t vervolg ontoegankelijk gemaakt voor de buikorganen. Beide ronde banden door plooivorming ingekort. Na ’t sluiten der buikwond uitgebreide kolpoperineoplastiek. Beloop ongestoord. Reeds na een half jaar volledig recidief: de bekkenbodem is ook nu nog volkomen insufficiënt. h. Operatie van Alexander. (4 gevallen , genezen) 1. (n°. 83—1900). IY-p., 27 j. Tenger, zwak persoontje: zij lijdt sedert haar 18e jaar aan ongeregelde, profuse menstruatie en maakte telkenmale een moeilijke, kunstmatige verlossing door (bekkenvernauwing). Werd reeds langen tijd niet pessaria behandeld, die of pijn veroorzaakten, óf den uterus niet gereponeerd hielden. Typische, belangrijke enteroptose, maar krachtige bekkenbodem. Weeke uterus in volledige retroflexie, bewegelijk. Inde kliniek menstrueert zij 14 dagen achtereen. Na haar gedurende 8 weken zorgvuldig te hebben verpleegd, wat door de overgevoelige maag zeer moeilijk bleek, en mij tevens van het vruchtelooze der pessarium-therapie te hebben overtuigd, ging ik over tot de operatie van Alexander-Alquiê (voor de door mij gevolgde methode verwijs ik naar den Hen Jaargang van dit Tijdschrift, blz. 292). De buikholte wordt ook hier geopend. Geneest p.p. i.