Preparaat: Carcinoma glandulae Bartholini, overgaande op de omgeving. Carcinoma clitoridis. De vrouw is een half jaar later teruggekeerd met carcinoom der lymphklieren in beide liezen. Door een uitgebreide exstirpatie, die aan de eene zijde ons dwingt een groot stuk van den m. adductor longus, van de aponeurosis rn. obliq. ext. en een deel van het lig. Poupartii weg te nemen en de vena cruralis te reseceeren, wordt het ten slotte noodig een uitvoerige lapplastiek daaraan toe te voegen. Genezing door weinig uitgebreide necrose van den lap gestoord. Ra 4 weken hersteld ontslagen. Exitus 4 maanden later aan een intercurrente ziekte. Y. Hysteeectomia yaginalis om andere redenen. (5 gevallen, genezen.) !• (10—1901). IV-p., 44 j. Sedert 20 jaren prolapsbezwaren. Profuse menstruatie. Ruptura perinei completa, prolapsus uteri totalis. Bij het curettement schijnt het instrument inden fundus uteri in week weefsel te dringen. Daarom wordt de uterus dadelijk (per vaginam) geëxstirpeerd en in aansluiting daaraan plastiek verricht van vagina en perineum. Inden uterus wordt geen carcinoom gevonden. 2. (28—1902). Mp. 44 j. Wegens heftige bloedingen, die door herhaald curetteeren niet te bedwingen zijn, wordt hier de uterus per vaginam geëxstirpeerd. Preparaat: chronische metritis. Ditzelfde geschiedt bij 0- (64—1902). VI-p., 42 j., die buitengewoon anaemisch is geworden en door curettement slechts voor korten tijd gebaat wordt. Preparaat: metritis, perimetritis chronica. Deze vrouwen herstelden zonder stoornis. YI. Retroflëxio uteri. {9 gevallen, genezen.) a. Laparotomie: losmaken van adhaesies, inkorting van de ronde banden. {4 gevallen, genezen.) 1. (n0. 57 —1900). 35 j. Yirgo. Vader zou haemoptoe gehad hebben, maar leeft nog; moeder op 47-jarigen leeftijd gestorven aan borstlijden.