elkander op den mons veneris. Links en rechts, vanuit de vorige sneden, een incisie langs de buitenvlakte der labia majora: zij ontmoeten elkander op bet perineum, voor den anus. De uitwendige genitalia, in verbinding met de beiderzijdsche klierpakketten en het vetweefsel van den mons veneris worden in toto geëxstirpeerd, zoodat de adductoren en het periost van de schaambeenderen ontbloot worden. Onder den arcus pubis doorgaande, worden vagina en urethra van de omgeving losgemaakt en de geheele massa ten slotte dwars afgesneden; hierbij wordt de geheele urethra, inch het orificium internum, geamputeerd. Blaaswond in twee lagen geheel gesloten. De wondranden der gezonde, bovenste scheedehelft worden aan de huidwondranden gehecht, waarvoor het noodig is een huidlap te mobiliseeren. Jodoformgaastampon achter de symphysis. De huid, die over de symphysis heen aan de voorste penpherie der vagina wordt gehecht, komt daardoor in zeer gespannen toestand. Deze naadlijn loopt dus van links naar rechts, van de eene lies naar de andere, convex naar beneden. Boven en evenwijdig aan deze wordt een lange huidsnede gemaakt, die de spanning geheel opheft, en vanuit deze gapende, dwars-ovale wond wordt inde linea alba verder doorgedrongen en de blaas blootgelegd; hierbij wordt de buikholte geopend, die dadelijk getamponneerd wordt. Overeen Nélaton katheter wordt nu een fistel volgens WitzeTs methode aangelegd. De blaaswand kan niet geheel tot aan het niveau der huidwond worden getrokken. Hechting van peritoneum en van huidwond ; tamponnade der retro-symphysaire wondholte. Hechting der overige wonden. Op een klein plekje na, waar de huidranden necrotisch zijn geworden, geneest de wond p.p. i. De algemeene toestand verbetert snel, en de vrouw gevoelt zich zeer gelukkig in haar nieuwen toestand. Zij leert zelf den katheter te verwijderen voor reiniging. Hij blijft veiligheidshalve a demeure: patiënte behoeft ongeveer om de uur het stopje er af te nemen om urine te loozen. Zij is na eenige weken aan pneumonie gestorven. 2_ (106 1901). Y-p., 59 j. Sedert haar laatste bevalling, 17 jaren geleden, jeuk aan de vulva. Het carcinoom waarmede zij thans tot ons komt, bestaat waarschijnlijk 2 jaren. Het beslaat de achterste helft van het labium majus dextrum, een tweede tumor neemt de plaats van den clitoris en de voorste helft der linker groote schaamlip in. De rest der genitalia is normaal: geen klierzwelling. Exstirpatio vulvae totius Hechting vaa huid- en vaginaalwondranden. Genezing gestoord door necrose der achterste wondranden, waardoor deze uiteenwijken.