hoeveelheid vocht hebben kunnen dienst doen. Kan het vocht dan inde peritoneaaiholte opgesloten zijn geweest, en door de tuba naar buiten gevloeid zijn ? Dat is niet aan te nemen: er werden veel te weinig verschijnselen van peritonitis gevonden om een afgekapseld peritoneaal-exsudaat te verklaren. Er blijft dan niets anders over, dan de tuba te beschouwen als het vochtmagazijn en dit stemt volkomen overeen met den indruk, door nauwkeurige palpatie verkregen. Dan moet dit aannemende geconstateerd worden, dat een acute gonorrhoïsohe infectie aanleiding gaf tot een sereuse, of althans voornamelijk sereuse, hypersecretie van het tuba-slijmvlies aan één kant, zonder waarneembare veranderingen inde baarmoeder, de urethra en het verdere genitaalapparaat. Merkwaardig is dan verder, dat de uitgezette tuba een open ostium abdominale behield. Ditzelfde neemt men nu en dan bij een pyosalpinx waar; de gezwollen slijmvliesplooien sluiten het ostium dan als een klep af, zonder dat er vergroeiing plaats heeft, en alleen door te drukken op den zak perst men etter naar buiten. Nog merkwaardiger is echter het verschijnsel, dat de uitgezette tuba in zoo korten tijd terugkeerde tot haar normale grootte. Het ongewone beloop van deze gonorrhoïsohe infectie is w. i. w. een buitengewone zeldzaamheid, maarde klinische waarneming leert ons toch telkens weer het groote onderscheid tusschen verschillende gonorrhoïsche processen kennen een onderscheid, dat ongetwijfeld berust op de zeer verschillende virulentie dezer microbe en op het zeer verschillend weerstandsvermogen van verschillende individuen en van verschillende organen bij hetzelfde individu. Tot mijn spijt heb ik de vrouw later niet meer terug gezien. IY. Carcinoma uteri, vagirae aut vülvae. Sarcoma uteri. {25 gevallen, 5 overleden.) Mededeelingen omtrent de resultaten der operatieve behandeling van het uterus-carcinoom hebben alleen dan eenige waarde, wanneer tegelijk een oordeel kan worden geveld over den duur der genezing. Daar ik van de door mij geopereerde patiënten slechts over enkelen een dergelijk volledig rapport zou kunnen uitbrengen, acht ik het beter eenige jaren te wachten, en hier alleen zeer in het kort de onmiddellijke gevolgen der operatie te publiceeren.