strekking van genees- en verbandmiddelen van landswege door den Civiel geneesheer wenschelijk geoordeeld wordt.

Het gesticht voor zieke prostituées is veel te klein en is het voorstel tot nieuwen bouw eindelijk in bewerking. Het aantal opgenomenen bedroeg 105, waaronder 40 prostituées, maar moesten velen, behoeftige inlanders, worden afgewezen.

RESIDENTIE BANJOEMAS.

De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig, ook zelfs in betrekkelijken zin te Tjilatjap, waar het echter sinds December weder minder gunstig werd.

Malaria werd gerapporteerd in 33498 gevallen, waaronder 4196 (12'/2 °/0) met doodelijken afloop (alleen in de afdèeling Tjilatjap 16031 met 1776 sterfgevallen (11 %). De tekoopstelling van kininetabletten tegen lagen prijs werd voortgezet en waren deze tabletten hier wel gewild.

Pokken kwam voor in 495 gevallen (te Tjilatjap alleen 450) met 25 sterfgevallen. Officieel gerapporteerd werden er slechts 87 met 1 sterfgeval.

Dollehondsbeet kwam nog al eens voor en werden 2 Europeanen en 11 Inlanders naar het Instituut Pasteur ter behandeling gezonden.

Banjoemas. Sterkte der bevolking: 268 Europeanen, 314446 Inlanders en 1853 Chineezen en vreemde Oosterlingen.

Zoowel hier als te Poerwokerto kwamen eenige gevallen van vergiftiging voor onder op cholera lijkende verschijnselen, na het eten van inlandsch gebak uit de warongs.

Malaria kwam veel voor en ook gevallen van typhus waren talrijk.

Pokken, beriberi, lepra en cholera kwam niet voor. Tetanus kwam voor in 4 gevallen met incubatietijden van 5, 5, 18 en 20 dagen. De beide eersten stierven, serum antitetanicum werd te laat ontvangen om te kunnen worden ingespoten, en werd in het tweede geval op den derden