Zoo kan verklaard worden, hoe het komt dat niettegenstaande in de vrouwen-afdeeling, zoo wel Inlandsche als Europeesche en in de Inlandsche tnannen-afdeeling veel malaria-gevallen voorkwamen, terwijl in de Europeesche mannen-afdeeling tot 25 keer toe anopheles werd gevonden, en deze afdeeling zelfs aan één kant tegen de koffietuinen aanligt, men daar in twaalf maanden maar één malaria-geval kreeg.

Uit het bovenstaande volgt verder, dat koffietuinen als die van ons gesticht, waar vóór de beplanting de grond goed diep wordt omgespit, ') of anders telkens weer goed diep wordt omgewerkt, een natuurlijke muur vormen tegen het indringen van buiten af van anopheles.

Ik schreef reeds, dat het onmogelijk zou zijn de terreinen om ons gesticht heen geheel van anopheles-broedplaatsen te zuiveren. Wel zal het echter mogelijk zijn, het gesticht te omgeven door een koffietuin, aangelegd als de andere, waardoor men de inrichting als het ware omgeeft dooreen hoogen muur, die niet alleen vrij is van broedplaatsen, doch waar de anopheles bovendien niet spoedig doorheen zal vliegen.

Bovendien moet natuurlijk gezorgd worden, dat alle terreinen binnen dien muur van levende boomen steeds nauwkeurig worden onderzocht, opdat geen plasjes, hoe klein ook, blijven staan.

Behalve deze maatregel zal het ook aanbeveling verdienen, de karbouwen dezer inrichting te doen vervangen door ander ploeg- en trekvee, dat niet evenals karbouwen steeds behoefte heeft aan poelen. Deze laatste toch zijn gedurende

Dit kan bij particuliere ondernemingen natuurlijk niet geschieden, daar de kosten dan te hoog zouden loopen, terwijl in onze inrichting dit werk voor een groot deel door krankzinnigen wordt verricht. In de particuliere koffietuinen vindt men dan ook wel degelijk waterplasjes en muskieten.