ook geen broedplaatsen van anopheleslarven konden vinden. Daarbij komt nog, dat die koffietuinen als het ware een dam vormen, waar de anopheles, die van uit het achter de koffietuinen gelegen ravijn zich over de aangrenzende vlakten verspreiden, niet gemakkelijk doorheen vliegen.

Gedurende jaren dus kreeg men in deze afdeeling geen anopheles en daar in het gesticht de patiënten met koorts allen geregeld onder de kinine werden en worden gezet, was van een verbreiding der malaria door de anopheles in deze afdeeling geen sprake.

Een paar jaar geleden werden enkele gemetselde doch open goten in het gesticht, van een naar boven convex cement dak voorzien. Daar deze goot op enkele plaatsen langs muren loopt, kreeg men, zooals wij reeds schreven, een dooden hoek, waarin regenwater kon blijven staan, en hierin vonden wij anopheleslarven.

De anopheles, die zich hierin ontwikkelden, verspreidden zich natuurlijk over de verschillende afdeelingen, en wel voor het grootste deel in de aangrenzende paviljoens.

Uit ons onderzoek naar het voorkomen van anopheles in de verschillende afdeelingen, en waarvan de resultaten in hoofdstuk B. in een tabelletje zijn vereenigd, blijkt dan ook, dat van de 25 keer dat anopheles werden gevonden, deze niet minder dan 21 keer voorkwamen in de afdeelingen in de onmiddellijke nabijheid dezer broedplaatsen.

Slechts vier keer werden ze in de zalen der onrustige patiënten aangetroffen.

Wanneer men dan bovendien weet, dat de nieuw binnengekomen patiënten het eerst gebracht worden in de observatiezaal, welke in het paviljoen der onrustige patiënten gelegen is, dan volgt van zelf, dat deze nieuwe patiënten, al hadden ze last van malaria, door de bijna geheele afwezigheid van anopheles, zelfs voordat ze door toediening van kinine genezen waren, geen bron van besmetting voor de andere patiënten konden worden.