een klein stukje van de lappendeken. De weg stijgt en daalt en heeft vloeiende bochten. Wie nog niet zo lang zijn rijbewijs heeft, vindt hier een „oefenweide " voor de bergen.

Diekirch is als stadje veel minder mooi dan Clervaux. De gotische kerk en een gedeeltelijk uit de negende eeuw daterend kerkje 's avonds beschenen door schijnwerpers zijn bezienswaardigheden.

Tussen Diekirch en Vianden liggen slechts twaalf kilometers. Beide stadjes liggen in een prachtige omgeving. Vianden wordt beheerst door de Oranjeburcht. Vrolijk kleurt het rood, wit en blauw (Luxemburg heeft dezelfde vlag als wij) op het door de tijd geadelde steen van de negendeeeuwse indrukwekkende burcht. Wil men een nog mooier uitzicht hebben op het stadje, waar Victor Hugo eens woonde zijn huis is een museum geworden dan kan men met de gele stoeltjeslift tot vierhonderdveertig meter stijgen. lets minder gemakkelijk komt men op de Mont Nicolas. Men lokt de toeristen met het stuwmeer de Barrage de l'Our. Persoonlijk vond ik

het sfeerloze watertje de klim niet waard.

Veel boeiender is de mooie rivier de Our, die dwars door het gezellige Vianden stroomt. We volgen deze langs Bettendorf, Moestroff, Reisdorf naar Dillingen, waar u maar even drie kampeergelegenheden vindt. Naar mijn mening is ~Bon Accueil' de mooiste. De Luxemburgers weten wat de kampeerder zoekt: de terreinen liggen bijna altijd aan het water. We rijden door naar Bollendorf. Overal langs de oevers staan de gele en blauwe tenten van „wilde" kampeerders en overal hoort men het zwiepend geluid van het vissnoer, dat over het water scheert. Volgens mij is iedere Luxemburger een sportvisser.

Bollendorf is een merkwaardig plaatsje. Een klein gedeelte van het

dorp ligt op Luxemburgs grondgebied. Gaat men de brug over, dan is men in Duitsland en daar ligt het belangrijkste deel: kleurige huizen, mooi kerkje, vele bloemen. Het is wel nodig naar Bollendorf een paspoort of toeristenkaart mee te nemen. Aan beide kanten loopt een goede weg langs de snel stromende Sauer of Süre en altijd weer is de brug de grens. Zo is het ook in het oude Echternach. Het grensverkeer is er vooral in het weekeinde, zeer druk en de douane kan er actief zijn. Kijkt men bij andere grensposten alleen even naar de groene kaart van de automobilist, hier zag ik Duitse auto's tot op de laatste moer gecontroleerd worden.

In het centrum van Echternach bruist het toeristische leven. Vanaf de grote terrassen (met heerlijk gebak en dito ijs) kan men de eeuwenoude gebouwen bekijken. Zoekt men rust, dan is er de tuin achter de benedictijner abdij met zijn regenboog van bloemen. In de basiliek ligt Sint Willibrord begraven.

Zeventig goede kampeerferreïnen, voornamelijk aan de riviertjes.

Vianden is een prettig, zeer gezellig plaatsje met een stoeltjeslift naar boven.

De schilderachtige ruïne van het stamslot der Nassaus in de omgeving van Vianden.

Hef frooie parfi von Echfetnaclil daf naar de rivte hopt en ea weelde va* hloemsi uitspreid

Langs de oevers van de Süre tot Wasserbillig ziet het op mooie dagen

zwart van de vissers en geel van de kampeerders. Wie een dagje uitgaat, neemt zijn tentje mee en gaat er in badkostuum voor liggen. Op het water kijken vissers vanuit hun bootje dommelig naar de dobber, die niet duiken wil, en waar de stroom niet te snel is, laten zwemmers zich door het koude water afkoelen.

Een ideale kampeerplaats vond ik in Born-Moersdorf. De oever is lang en wie aan het water wil staan, heeft vele kansen. Het was de enige plek, waar weinig Nederlanders stonden, en dat terwijl men uit de tent de hengel kan uitgooien en bij lage waterstand de kinderen voor de tent in het water kunnen ploeteren, De prijzen: volwassenen acht frank, kinderen vier, tent en auto vier, caravan en auto acht.

Bij Wasserbillig begint de grote

verandering. Geen bossen meer op de hellingen, maar keurig in het gelid staande wijnstokken. Hier stroomt de Moezel en hier stroomt in de nazomer ook de wijn. Het landschap is wijder geworden en minder donker. Wijn brengt luchtigheid en strijkt de rimpels weg. Een goed eindpunt van de wijnroute is de vrolijke stad Luxemburg met muziek op de pleinen en schijnwerpers op al haar bezienswaardigheden. Op de Place Guillaume zit koning Willem II fier te paard en voor het intieme paleisje, waar prins Jan maar zelden resideert (er zijn buitenverblijven op het land, onder andere in Colmar Berg) marcheert model een schildwacht heen en weer. De vroegere vestingwerken zijn nu doorkruist door wandelpaden, de kazematten behoren tot de toeristische attracties en tweeduizend bezoekers trekken per dag naar het Amerikaanse kerkhof in Luxemburg-Hamm, waar tussen de altijd ritselende bomen de jongens uit Oregon en Massachusetts liggen, die voor de schone vrijheid stierven. Omdat velen die vrijheid niet konden verdragen, moest men het

kerkhof om vijf uur 's avonds sluiten. Ontroerend is dat ene witte kruis, dat iets apart staat van de andere. Het is het kruis op het graf van generaal Patton, die bij een auto-ongeluk om het leven kwam en in de gelederen der doden, die hem eens dienden, wenste opgenomen te worden.

lets heel eigens

Frappant zijn de vele bruggen in de stad Luxemburg, waarvan de Pont Adolphe de beroemdste is. Het is druk gezellig in deze plaats, men kan er lekker eten (spek met tuinbonen is de specialiteit en op drankgebied de quetsch) en goed kamperen, onder andere op de Nederlandse camping Baumbusch. In het hoogseizoen is het niet zo erg gemakkelijk om hotelruimte te vinden, maar de eigenaars kun-

nen u particuliere adressen geven. Een mooie weg voert door het witte stadje Kopstal en Schoenfels (met typisch kasteeltje) naar Mersch. Bij Etlelbrück wordt het landschap wat eentonig, maar bij Heiderscheid is er al weer de heel eigen pracht van bossen, weiden en heuvels, zoals men het eigenlijk nergens in Europa vindt. Esch sur Süre (ruim, groot kampeerterrein, stuwmeer) en het oude Wiltz zijn nog twee hoogtepunten.

In enkele vage strepen heb ik een rondreis getekend. De lijnen zullen scherper worden, als u het zelf beleeft, en u zult er zeker lijnen bij tekenen, bijvoorbeeld naar het mooie Müllerthal met zijn wonderlijke rotsen, naar het wandelcentrum Larochette, naar het mondaine Mondorf. les Bains, Baar het romantische Bourscheid.

U kunt in het voorjaar gaan, als de brem langs de rivieren vlamt, of in de herfst, als de bladeren en het hout het land een eigen geur geven. In de zomer zult u op de wegen meer Nederlandse auto's zien dan Luxemburgse en in de hotels en tenten meer Nederlands horen dan welke taal ook. U moet dan ook niet vreemd opkijken, als u opschriften ziet als „Hier kunt u lekker Hollands eten ". Luxemburg is bezig ons recreatiegebied te worden. Er is nog ruimte en voor wie 'die zoekt is er ook rust. Het eten is er goed, de hotels zijn redelijk in prijs, 's Avonds is het tamelijk stil in de steden en dorpjes, maar wie niet te ver van Luxemburg-stad logeert, kan daar muziek en luidruchtigheid vinden. Maar misschien zoekt u juist rust!

VOOR U... PRIVÉ 0 Misschien voelt u iets voor een weekeinde of een hete vokontie in het goede tandje Luxemburg. Misschien wil u verdere gegevens om geheel ingelicht te zijn over olie mogelijkheden. Welnu, speciaal voor u hebben we een uitvoerig stencil samengesteld. U vindt daarin de mogelijkheden per trein, per auto, zelfs per bromfiets. U vindt daarin de hotelprijzen, de ligging van de kampeerterreinen, de vismogelijkheden, kortom, alles, wat u nodig heeft voor een goede vakantie. Dit stencil kunt u geheel gratis aanvragen. 0 Op dit stencil vindt u een invulformulier en dat kunt u weer gebruiken voor vragen, die nog bij u gerezen zijn. Ook dit is geheel gratis (alleen een postzegel van vijftien cent voor antwoord insluiten). 0 Ook hebben we voor u een handig boekje over Luxemburg, waarin u nog meer bijzonderheden aantreft alsmede kaartjes. Ook dit kunt u gratis aanvragen. 0 De volgende week gaan we wat verder van huis en reizen we samen naar het zo geliefde Gordameer. 0 Alle brieven te richten oon: Redoctie Beatrijs, Nossaulaan 51, Haarlem. Links in de bovenhoek: „Op reis". 0 Uw tips al ingestuurd? De eerste zijn binnen en we wochten op de uwe. U doet toch mee? Tot donl