Weet je weet-Je

A. In Nederland zijn bisdommen. Het Aartsbisdom Is De Aartsbisschop heet

B. Er zijn in Nederland Technische Hogescholen. De oudste Technische Hogeschool is gevestigd in Een Landbouw Hogeschool is gevestigd in

O. Ons land Is rijk aan bodemschatten. Steenkool komt uit de provincie

Groningen Is vooral bekend om het De laatste ontdekking van bodemschatten bracht aan het licht, dat In Groningen ook gevonden wordt.

D. Er zijn In Nederland grote Vakcentrales. De Katholieke Vakcentrale heet

De voorzitter hiervan heet Kloos Is de voorzitter van het

E. De grootste haven van Nederland Is

De grootste haven van de provincie Groningen is De grootste soort schepen die tegenwoordig gebouwd worden zijn

F. Prinses Beatrix heeft kinderen. ZIJ heten

OPLOSSING;

A: 7, Utrech, Kardinaal Alfrink. B. 3, Delft, Wageningen. O. Limburg, Aardgas, Kallum-

Nltraat. D. N.K.V., Mertens, N.V.V. (Socialistisch). E. Rotterdam, Delfzijl,

Olle-Tankers. F. 3, Wlllem-Alexander, Jan-Wlllem Friso, Constantijn.

20 JAAR SERVIAM

In november 1948 verscheen ’t eerste nummer van Serviam. Het was een noodzakelijk hulpmiddel voor de beweging van misdienaars. De organisator, pater E. Mettrop, wist in een record-tempo de misdienaars in ons land te interesseren. Hij was onuitputtelijk in initiatieven en wist zich te omringen met een grote schaar bekwame medewerkers.

Onvermoeid trok hij erop uit om in alle parochies Serviam bekend te maken, de behoeften van de parochies te leren kennen.

Hoogtepunten in die eerste jaren waren ongetwijfeld de landelijke misdienaarsdagen, die bijna ieder jaar gehouden werden op verschillende plaatsen en waar duizenden jeugdige misdienaars en zangertjes elkaar ontmoetten en een fijne dag kregen. Zelfs de bisschoppen kwamen op zo’n dag. In het archief vond ik nog brie-

ven, waarin bisschoppen hun vreugde uitdrukten dat zij zo’n misdienaarsdag hadden mogen bij wonen.

Ook de opvolger van Pater Mettrop, Pater Van den Berg zette de misdienaarsdagen voort. Daarnaast was ook steeds meer aandacht besteed aan de meer geestelijke vorming van de grotere jongens en acolieten. In verschillende abdijen kwamen groepjes bijeen om samen een week-end door te brengen onder de bezielende leiding van de leiders van het Acolieten-centrum. Zo werd het centrum in Brakkenstein bekend en het groeide uit tot een service-station voor alles wat met misdienaars te maken had.

Er werden eisen-kaarten en diploma’s voor misdienaars en acolieten opgesteld, handleidingen voor liturgische diensten uitgegeven, de vorming en instructie van misdienaars