Cen 1 verelclberoema Kerstlied

Stille nacht, heilige nacht alles slaapt..

Met Kerstmis klinkt overal, waar het Kerstfeest gevierd wordt, het aangrijpende:

Stille nacht, heilige nacht

Het is nog maar een eeuw oud. De dichter ervan was de kapelaan Joseph Mohr. Hij werd als zoon van de musketier Franz Mohr en diens vrouw Anna Schorber op 11 december 1792 te Salszburg geboren. Als jongen bleek hij een goede stem en veel aanleg voor muziek te hebben. In de wonderschone winternacht van 24 december 1818 – hij was toen priester te Oberndorf – heeft hij, tijdens een wandeling het Kerstlied gedicht.

Dadelijk ging hij naar zijn vriend Franz Xavier Gruber – geboren 25 november 1787 als zoon van een eenvoudige linnenwever – die schoolmeester en organist in zijn standplaats was. Tevens was hij een goed baszanger.

Mohr vroeg hem bij zijn Kerstgedicht muziek te willen schrijven voor twee stemmen, met begeleiding van guitaar. Diezelfde avond nog was

de eenvoudige melodie geschreven. En diezelfde Kerstnacht werd het .Stille nacht, heilige nacht” voor de eerste maal gezongen in de St. Nicolaaskerk te Oberndorf. Mohr zelf zong de melodie met zijn mooie tenorstem, de componist zong de bas, met begeleiding van guitaar, omdat het orgel onbruikbaar was.

De boeren waren verrukt over de mooie melodie. En niemand kon vermoeden, dat deze eens de wereld veroveren zou.

Jarenlang is Michaël Haydn, die te Salszburg woonde, voor de componist gehouden. Gelukkig werd de vergissing bijtijds ingezien. En toen Franz Gruber in 1863 stierf, werd op zijn grafsteen het volgende opschrift gebeiteld: ~Voor de maker van het wereldberoemde Kerstlied

Stille nacht, heilige nacht

Thans klinkt het onder de negers in Afrika, onder de Eskimo’s in Groenland, onder de Chinezen en de Bosnegers, ja, er zal wel geen land meer zijn of de koorzangertjes kennen er het lied van Mohr op de melodie van Gruber.