MEISJES VAN MENDOET.

DOOR F. VAN AMSTEL S. J.

Wanneer men onder de vacantie in Djokja troepjes kraakzindelijke, bijna-blankgewasschen Javaansche meisjes tegenkomt, die U met een vriendelijken glimlach en een nette buiging „goeden morgen, Pastoor!" toewenschen, dan weet men, dat men te doen heelt met „meisjes van Mendoet".

Vooral ontmoet men ze op weg naar de kerk, en als men ze daar ziet bidden, wordt men getroffen door haar eerbied en aandacht.

Die meisjes van Mendoet“ maken werkelijk een zeer prettigen indruk, vooral als men ze vergelijkt met andere meisjes, die met, we mogen gerust zeggen, het voorrecht hebben, „meisjes van Mendoet" te zijn.

Die zien er dikwijls slordig en nonchalant uit; of, als ze netjes gekleed zijn, is haar Weeding gewoonlijk opzichtig en overdreven. Terwijl de meisjes van Mendoet er zoo eenvoudig en toch zoo netjes uitzien. , , ,

Die „meisjes van Mendoet“ zijn leerlingen van de Javaansche meisjesschool der Zusters Franciscanessen te Mendoet, een klem, onbeduidend plaatsje op ongeveer 30 Kilometer van Djokja Daai leeren zij, behalve de beginselen van de wetenschap, ook het katholieke Geloof kennen. Als in een heerlijke oase temidden van een onmetelijke woestijn van heidendom, leven ze daar dicht bij O. • Heer en groeien er op in ons heilig Geloof.

Dit schenkt haar, ook in haar uiterlijk optreden, een aantrekkelijkheid, die duidelijk doet zien, welk een machtigen invloed het katholiek Geloof op het geheele menschelijk leven uitoefent.

Het zal den lezer zeker niet onwelkom zijn, een aantal van die Javaansche meisjes in den St. Claverbond afgebeeld te zien. Dan