komen tot „een evangelisatie van Indië door het eigen volk“, wat op den duur minder kosten zou vragen dan het uitzenden van Europeesche zendelingen naar alle deelen van Indië ... Dit grootsche plan is echter slechts ten deele tot uitvoering gekomen. De gevraagde som kwam niet bijeen; men bracht het slechts tot f 1.300.000. Het viel ook niet gemakkelijk en daarop stranden zooveel plannen in Indië om de personen te vinden, die voor dien arbeid geschikt waren AI is het niet alles gegaan zooals men het zich bij den opzet gedacht heeft, toch is er een uitnemende school verrezen, die op den 21 sten Augustus 1878 geopend werd

De opleiding is zooals op de meeste zendings-kweekscholen een tweeledige. De jongens worden opgeleid tot onderwijzer, maar tevens tot voorganger. Straks zullen ze in de weekdagen school houden en Zondags de gemeente voorgaan. De groote moeilijkheid in de opleiding is die beide deelen voldoende tot haar recht te laten komen. De 'gewone onderwijs-vakken krijgen gemakkelijk een voorsprong op de theologische, ook in de waardeering van de leerlingen." ~

slot van dit artikel luidt aldus; „onze bedoeling is bereikt, als wij eenige belangstelling hebben gewekt voor dit Seminarie en het werk, dat daar wordt gedaan. Zegene God allen, die eraan verbonden zijn en geve Hij, dat ook door dezen arbeid zijn Koninkrijk moge komen"!

Deze laatste woorden mogen wij katholieken wel tweemaal lezen, en laten wij ze ter harte nemen.

God zal zegenen allen, die, hoe dan ook, meewerken tot uitbreiding van het Koninkrijk van Christus, in ’t bijzonder hen, die zorgen voor meer priesters.

Bedenkt men daarbij, dat de opleiding van een Javaan tot R.K. Priester heel wat meer vereischt dan zijn vorming tot Protestantsch zendeling, dan zal men van zelf de conclusie trekken, dat wij Katholieken heel wat meer belangstelling moeten toonen, in gebed en in geldelijke bijdragen, dan de Protestanten aan den dag leggen.

Laten wij aan Java priesters geven en het zoo schenken aan Jezus’ H. Hart.

Dat iedereen veel kan doen voor dit werk moge blijken uit het volgende schetsje, dat wij uit ’t Fransch vertalen: