De priester-novice was onder de jongere fratres..,. een voorbeeld wilde ik zeggen, maar ik bedacht mij. Want, het noviciaat van dat jaar was vrij talrijk en er waren zeer voorbeeldige en accurate menschen bij, zooals later bleek in het openbaar en nog blijkt op dezen dag. Zoo was Pater Arnoldus Kortenhorst niet de eenige, die zich vroeger al had gewoon gemaakt tweemaal daags het ~bijzonder onderzoek'’ te doen over uitwendig en inwendig gedrag; hij deed dit, en al het andere wat te doen viel, zoo trouw als de besten. Met dit te zeggen blijf ik vrij van overdrijving.

Was het niet de eerbiedwaardige stichter der Capucijnenorde, die in een visioen hoorde uit den hemel: „ad litteram, ad litteram!” letterlijk en geheel de heilige regels naleven? Wel zonder deze wonderbare aanmaning maar zeker trouw streefde de novice naar die volmaaktheid.

Deze jeugdige priester bad zijn getijden en veegde kamers en gangen met gelijke devotie; hij studeerde en wandelde en sprak en leefde met gelijke tevredenheid en goeden ijver om een degelijk religieus te worden. Dit wordt wel van anderen ook gezegd en dat hebben anderen ook wel gedaan, maar niet veel anderen zoo „gestadig” als hij. Een twintig jaar later werkte hij tusschen velerhande bezigheden aan de vertaling van het Latijnsche werkje van P. Joseph Bayma S.J., dat in 1892 is gedrukt in het Hollandsch met den titel: De ijver voor de Religieuze Volmaaktheid. De theorie daarin uiteengezet is ongetwijfeld de leering geweest, die Pater Kortenhorst bij voörkeur bestudeerde en liefhad en in praktijk zocht te brengen, het boekje behield een eereplaats in zijn hart nog meer dan op zijn lessenaar.

Begin 1877 kwam hij metTaaienden zielenijver te Batavia aan en werd in Februari geplaatst te Soengei-Slan op het eiland Banka.

Ongeveer tienduizend Chineezen werken daar in de tinmijnen, een twee a driehonderd waren Katholiek en eenigen wérden het op de plaats. Voor de verzorging dier Katholieke gezinnen, voor het godsdienstig onderricht der jeugd, was er reden genoeg om daar een vasten missiepost te stichten. Daarenboven waren onder de Europeesche beambten en ambtenaren op Banka en nabij liggende eilandjes ook Katholieken. Talen leeren, vele lezers weten wat dit beteekent, maar de Chineesehe taal