den geheelen tocht langs, totdat we te 4 uren te Raha waren, alwaar een beetje hooge zee stond. Wat een modderstrand! De 500 Meter lange pier is nog niet lang genoeg, vooral bij laag water, zooals toen ’t geval was; en een voor een moesten wij op een stoel door 4 mannen gedragen worden om de trap der pier te bereiken. Te Raha is bedrijvigheid van wegé den grooten houtaankap, die aan menigeen werk en loon geeft. En zoo vond ik hier 27 Katholieken van Kei, Dobo, Manilla en Flores, die hier werkten bij hun Katholieken boekhouder, den heer W. J. Logher uit Amsterdam. I'k doopte er zes kinderen, en gaf hen nog een ferme instructie; daarna baden wij samen al de gebeden, en toen was het reeds donker geworden en moest ik terugkeeren naar de „’s Jacob”, die dienzelfden avond nog het anker lichtte en wegstoomde.

8 Mei, Vrijdag, waren wij te Kendari, maar het is een heel stukje van stuurmanskunst om de baai binnen en ook' om haar uit te loopen.

Hier ging ik nattiurlijk aan wal, niet slechts om de twee Katholieken die hier wonen, doch ook om de plaats te zien, waar eertijds Pastoor Frans Voogel gewoond had, in de jaren 1885 en 1886. De Slammen zijn er nu nog juist zoo fanatiek als vroeger ; ook thans zou het christendom er evenmin wortel schieten als vroeger; hetgeen erg te bejammeren is zoowel hier als op de andere plaatsen die wij nog moesten aandoen, zooals; Boengkoe, Kolonedale, Loewoek, Bangaai, allen mooie vriendelijke plaatsen met een dichte bevolking, en veel handel en bedrijvigheid ' zoodat er ook een zekere welstand heerscht en er geen armoede geleden wordt, ’t Is echter treurig om aan te zien; heel de Oostkust langs, zoowel onder als boven de linie, overal woont het mahomedanisme dat U toespreekt uit de Missigits, die gij ziet; nergens een kerkje of torenspits, zelfs geen protestansch, dat U verkondigen zou dat de weldadige invloed van het christendom ook de harten der menschen een weinig omhoog hief.

Dan eène eigenaardigheid op deze lijn van de Paketvaart is ook nog, dat we ’s nachts gewoonlijk bleven stil liggen. Dat kwam, zei de kapitein, van wege de vele gevaren die ons