1912 van de Nieuwe Drentsche Volksalmanak (blz. 169) komt een alleraardigst artikel voor van J. G. Vegter: „Oude schoolherinneringen”, waarin Nassau prachtig wordt getekend, in jaargang 1885 (blz. 232) vertelt J. Uilenberg in het artikel: „Herinneringen en opmerkingen” eveneens aardige trekjes. Maar vooral de artikelen van Stellwagen zijn belangrijk, niet alleen die, welke zich hoofdzakelijk met de persoon van Nassau bezighouden, ook in andere werken van zijn hand wordt Nassau telkens vermeld. Trouwens niet alleen in de werken van Stellwagen, ieder, die over het onderwijs in Drente in de 19de eeuw schrijft en niet alleen over dit onderwerp, maar ook over vele andere zal over Nassau moeten spreken, zijn invloed was en is groot. Zo ontmoeten we hem als oprichter, bestuurslid, of lid van allerlei verenigingen, die voor Assen van belang waren, we vinden hem als eerste ondertekenaar (waarschijnlijk ook medeopsteller) van de petitie tegen de invoering der bisschoppelijke hiërarchie, er wordt verteld van openbare examens aan het instituut, van de viering van zijn 80ste verjaardag enz. Enkele interessante mededelingen dank ik aan de kleindochter van een van zijn beste vrienden, n.l. Mejuffrouw Tr. E. Smidt, wier vader Mr. Hendrik Jan Smidt, griffier van de staten van Drente en tevens lid van de Tweede Kamer, later minister van justitie, evenals de zoon van Noordewier Nassau’s voornamen kreeg. Met deze H. J. Nassau Noordewier, J. Bralts en A. W. Stellwagen gaf Mr Smidt de 3 delen geschriften uit, die zo’n goed idee geven van de grote werkkracht en van de ruime en veelzijdige belangstelling van Nassau. Stellwagen deelt in zijn Herinneringen mede, dat Mr Smidt aan het sterfbed van Nassau tegenwoordig was: ~het was op Woensdagmiddag, toen Z.-E., de tegenwoordige minister van justitie, die Nassau’s voornamen draagt aan ’t ziekbed werd geroepen, waar hij dagelijks placht te komen. „Mijn vriend, zei Nassau, ’t is het scheidens uur, vaarwel”. Aardig is het, wat Mej. Smidt mij over haar eerste indruk van Nassau schrijft, aardig, omdat het mij zo karakteristiek lijkt voor Nassau en aardig, omdat het zo aanschouwelijk wordt verteld. Bij het overlijden van Nassau was zij nauwelijks vier jaar oud, maar toch herinnert zij zich nog, dat zij eens in het witte huis is geweest, dat aan de Vaart stond, aan de linker kant van Assen komend, een goed end naar Smilde toe en verder: „op mij maakte een diepe indruk, dat er een tilbury voor huis reed (Brink te Assen), waar Nassau voor in zat; mij voor het raam ziende liet hij zijn koetsier keeren en kwam na een oogenblik terug, had bij Kruisinga (toen in de straat naar de Markt) lekkers gekocht, wat ik opgetogen in ontvangst nam”. Het trof mij, dat deze eerste indruk van het kleine meisje, die van gulheid en goedhartigheid en belangstelling in kinderen ook de indruk is, die we zo sterk krijgen uit de herinneringen van Stellwagen. De artikelen van Stellwagen zijn buitengewoon waardevol, enthousiast en boeiend sreschreven. ze doen de beschreven