Het wapen der gemeente Nijeveen

door Mr G. A. Bontekoe

vroeger burgemeester van Sletn

Bij Koninküjk Besluit van 21 September 1946, No. 22 is aan de gemeente Nijeveen een wapen verleend, waarvan de omschrijving luidt: „Geschakeerd van zilver en sabel in drie rijen, elk van negen vakken „en een schildzoom van keel, beladen met tien zilveren penningen. Het „schild gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee paarlen.”

Reeds vele jaren koesterde het gemeentebestuur van Nijeveen het verlangen om tot de officieele vaststelling van een wapen te komen. De voorbereidende werkzaamheden dciartoe waren nagenoeg voltooid, toen door het uitbreken van den oorlog de mogelijkheid verviel om afdoening van een desbetreffend request door H.M. de Koningin te verkrijgen.

Het dossier werd in het archief geplaatst tot betere tijden zouden zijn aangebroken.

Onmiddellijk na de beëindiging der bezetting werd de zaak evenwel opnieuw ter hand genomen en in Januari 1946 ging het adres aan H.M. de Koningin uit, waarin de verleening van een wapen werd gevraagd, waarvan de omschrijving luidde:

„In keel tien toegebonden zakken van goud, geplsiatst 3, 4 en 3 en „een schildhoofd, geschakeerd in drie rijen, elk van negen stukken van „zilver en sabel. Het schild gedekt met een kroon van drie bladeren en „twee paarlen.”

Als tweede ontwerp werd bij de aanvrage gevoegd het wapen, dat thans bij Koninklijk Besluit aan de gemeente is toegekend.

De motiveering voor beide ontwerpen is dezelfde.

In Magnin’s „Overzigt der Kerkelijke Geschiedenis van Drenthe” staat te lezen, dat het gehucht Hesselterveen, kerkhoorig onder Westerhesselen of