heer G. J. van Heek Jr. samengesteld •*), ontleenen we de volgende bijzonderheden.

De Noorderkynologenclub werd op aandrang van Mevrouw Baronesse van Hardenbroek bereid gevonden, een hondendag voor de Drent te organiseeren. Dank zij het jarenlange voorbereidende werk en de propaganda, welke Mejuffrouw A. E. van Heek ten bate van de fokkerij der Drentsche patrijshonden had verricht, was het mogelijk, dat een vijftigtal eigenaren met hun viervoeters op de keuring verscheen. Een dag tevoren was in het mooie jachtveld onder Rolde een vijftal honden op de jachtpraktijk getoetst, waaronder Frija en Nimrod van Eext, respectievelijk van D. Kram en H. Schuiling aldaar.

Op de keuring werden na selectie een zevental mannelijke en twaalf vrouwelijke dieren als zeer goed beoordeeld (zie afbeelding).

Door het baanbrekend werk van Mejuffrouw A. E. van Heek is de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied thans bereid gevonden, de Drentsche patrijshond als Nederlandsch ras te erkennen, hetgeen zeker met groote voldoening zal worden vernomen. Immers, de Drentsche patrijshond is één der weinige overblijfselen van het vroegere primitieve jachtbedrijf in de 01de Landschap.

In 1944 verscheen, van de hand van dr. P. B. V. Quarters te Rotterdam, een uitvoerige gestencilde brochure over de geschiedenis van de Drentsche patrijshond, welk geschrift we nog juist even kunnen noemen, voor het afsluiten van deze bijdrage.

Haren, 26 November 1944.

Naschrift: De heer P. H. van der Dam te Witterzomer, wees ons in verband met het aldaar door de familie Be3men omstreeks 1750 uitgeoefende valkeniersbedrijf, op de „Kaart der Haler- en Witter Veenen” uit 1769, behoorende bij de ~Echte Stukken betrekkelijk de verhooging van het afvaartsgeld op de Drentsche Hoofdvaart te Smilde”, door Mr. L. O. Gratama in 1864 gepubliceerd.

Op deze kaart vinden we nl. in het Witterzomer ten Noorden van het Bolmeer een „oude valkhut” en ten Noorden van het Hoedmeer een„valkeniershut” vermeld.

Op de in April 1947 te Amsterdam gehouden internationale Winnertentoonstelling behaalden de beide Drentsche patrijshonden van den Heer E. Karst Jr. te Schoonebeek het praedicaat „zeer goed” en werden zij met een Iste prijs bekroond. Bovendien behaalde één der dieren de teef Florina de eereprijs uitgeloofd voor de beste jachthond der Nederlandsche rassen. De Drentsche patrijshond heeft dus zeker niet achter te staan bij de andere jachthonden in ons vaderland. R. D. M.