in de handel gecamoufleerde namen: men bestelde een „madeliefje” of „Grietje” en geen „Margriet” enz. Ze werden zonder vermelding van afzender over het heele land verzonden, de opbrengst werd gebruikt voor illegale actie. De prijzen waren laag (de meeste ƒ I. of minder, deze had de maximumprijs van ƒ 2.50). leder moest dit drukwerk, dat als stimulans bedoeld was, kunnen koopen. Papier werd ook gegeven door vele klanten, tot geheel onbekenden uit Limburg toe. Terpentine, surrogaat terpentine, soms weer ineens een fleschje echte terpentijn, werden ter beschikking gesteld. Men hielp aan oude lappen in oorlogstijd haast niet te krijgen verf, penseelen. Geen cultuurkamer was daar voor noodig! Jammer dat niemand hier gudsen kon slijpen, dat was een bezwaar voor de houtsnee.

Gesneden op pere langs. Hiervan had ik nog een plank. Dit hout is echter niet met stekers te bewerken, welke zelf te slijpen zijn. 1944.

78 (N 14) 1. Het donkere dal.

2. Concentratiekamp.

3. Ons land in vuur en vlam:

Op 4 Sept. 1944 kwam ’t geallieerde leger op Ned. grondgebied. 5 Sept. was de dolle Dinsdag, wat al geruchten! Toen volgde de sleep van vluchtelingen uit ’t Zuiden, die Assen passeerden, ’s Avonds in ’t donker kwamen ze aan. Bij schaarsch electrisch licht(drastische bezuiniging stroomgebruik) aten we samen en daarna, bij ’t schijnsel van de kachel vertelden ze hoe have en goed in vuur en vlam stonden. Heel Nederland werd verwoest, verbrand, vernield, ’s Ochtends vroeg in ’t donker vertrokken ze weer verder naar ’t Noorden, we hadden elkaar nauwelijks gezien. Maar de angst voor de vernietiging van Nederland groeide. Ze zeiden: „’t was niet om aan te zien”. We dachten aan de woorden van „Wien Neerlands bloed” wat we altijd zoo gedachtenloos gezongen hadden. „Bescherm O God, bewaakt den grond”.

De boer, die van allen ’t meest aan den grond verbonden is, knielt op den bodem, die hem zoo dierbaar is, waarmee hij één is.

79 (N 15) 1. Parachutisten bij de Rijnbrug.

2. Kerstmis 1944:

Velen werden moedeloos dezen winter. Een opbeuring was