De bepaling van het geslacht is speciaal gegrond op de geslachtsverschillen, die waar te nemen zijn aan het bekken; aan kleine deelen is echter de kans op een juiste bepaling gering. Toch kon met eenige zekerheid worden aangenomen, dat zoowel mannelijke als vrouwelijke indivjduën bij het materiaal werden aangetroffen; de verhouding van de aantallen van beide geslachten kon niet worden vastgesteld.

De incisura ischiadica major is bij een man kleiner dan 90°, bij een vrouw 90° of stomp; dit kenmerk heeft evenwel geen doorslaggevende bewijskracht. Een scherpe ischiadicushoek werd aangetroffen bij de nummers 10 (afb. 34), 11 en 15, een stompe bij de nummers 53, 54 (afb. 34), 56, 82?.en 85. Bij het kinderskelet heeft het kenmerk geen waarde.

De angulus pubis is bij 70% van de mannen 56°—60°; bij 94% der vrouwen 70°—85°, dus veel stomper. Bij het verloren gaan van kraakbeen aan de symphysis is bij het éénzijdig object de bepaling van de hoek moeilijk en onzeker; maar we gelooven toch op grond van dit kenmerk de nummers 20 (afb. 35) en 90 aan vrouwen nummer 57 (efb. 35) aan een man te mogen toeschrijven.

Andere kenmerken van het bekken —• de diepte van de sulcus juxta auricularis, de vorm en richting van de fossa acetabuli, het aanwezig zijn of ontbreken van uitgesproken spierkammen, evenals van de graad van buiging van den femur- en van den humeruskop konden niet worden gebruikt. Bij een vrouw gaat de fossa olecrani voor dieper door dan bij een man; no. 24 toonde een bijzonder diepe fossa olecrani.

Interessant is dat bij no 54 een vrouwenspeld is gevonden; dit bevestigt de anatomische uitkomst.

In tabel 2 zijn de diverse vondsten tezamen gevoegd. Ter verklaring diene het volgende:

' “*0 Ie rij Aantal gedetermineerde overeenstemmende beenstukken van den rechter en linker kant.

2e rij Aantal gedetermineerde skeletdeelen.

3e rij Aantal gedetermineerde tanden.

4e rij Lichaamslengte in cm, bepaald op grond van vergelijking met skeletten van recenten datum.

5e rij Leeftijdsbepaling op grond van de skeletelementen.

6e rij Leeftijdsbepaling op grond van de gevonden tanden (N.B. deze bepaling geschiedde onafhankelijk van rij 5).

7e rij Bepaling van het geslacht, op grond van de Incisura Ischiadica major $, (J, de Angulus Pubis en de Trochlea Humeri

De tabellen van het werk van Dijks t r a zijn op gelijksoortige wijze vastgesteld; wij hebben ze met de onze vergeleken.