Het wapen der gemeente Vledder

door Mr G. A. Bontekoe

vroeger burgemeester van Steen

Bij besluit van den Hoogen Raad van Adel van 23 Juli 1940 is aan de gemeente Vledder een wapen verleend, waarvan de beschrijving luidt als volgt:

„In goud drie over elkaar gelegde ringen van sabel, 2 en 1, waarvan de „meest rechtsche het eerst aangebracht is, daarna de meest linksche en „tenslotte de onderste; in een azuren schildhoek een klaverblad van goud, „de steel gehecht aan een „schuinlinks gepleiatst stokje van hetzelfde. „Het schild gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee „paarlen.”

Dit wapen is een vereenvoudiging van het ontwerp, weiarvan de gemeenteraad op 5 Juni 1940 aan Hare Majesteit de Koningin de vaststelling had aangevraagd.

De Raad vroeg in een adres, dat in zijn redactie in niets verried, dat door de inmiddels ingetreden bezettingstoestand een afdoening door de Kroon wel geruimen tijd op zich zou moeten laten wachten het navolgende wapen:

gedeeld. 1. in goud een halve adelaar van sabel, in de klauw houdend een klaverblad van sinopel aan een tronkje van hetzelfde; 2. weer doorsneden-, het bovenste: in keel een anker van goud en over alles heen een traliewerk van hetzelfde van tweemaal drie stukken, de nagels van sabel; het onderste: in goud drie over elkaar gelegde ringen 2 en 1, waarvan de meest rechtsche het eerst is aangebracht, daarna de meest linksche en tenslotte de onderste. Het schild gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee paarlen.

De halve adelaar met het klaverblad aan een tronkje in de klauw ontleende de Raad aan het wapen van het in de XlXe eeuw uitgestorven geslacht Burmania.