vervangen door b.v. een helm, aanstootend op dezelfde wijze als de bewuste ruit, adviseerde het Hooge College den Minister van Algemeene Zaken niettemin het daarheen te leiden, dat het linker gedeelte van het schild zou worden: „in keel *) een ruit van goud, vergezeld van twaalf zoomsgewijs geplaatste blokjes van zilver.”

Als toelichting werd aan den Minister geschreven: „De ruit werd op„zettelijk van goud genomen, omdat het geslacht Van Munster, dat ook „zeer langen tijd de heerlijkheid bezat, als wapen voerde: doorsneden van keel „en goud. De gouden ruit op een veld van keel herinnert dus ook nog aan dit „geslacht.”

Daar sinds eenigen tijd geen overleg meer met de aanvragende gemeentebesturen wordt gepleegd, waimeer het ingezonden ontwerp op één of meer onderdeelen aanleiding geeft tot op- of aanmerkingen, werd dan ook bij Koninklijk Besluit van 2 Maart 1940 No. 21 het wapen der gemeente Ruinerwold vastgesteld als volgt:

gedeeld;

I. in sabel drie goudgeknopte zilveren rozen, geplaatst 2 en 1 en een gouden schildhoofd;

11. in keel een ruit van goud, vergezeld van twaalf zoomsgewijs geplaatste blokjes van zilver.

Het schild gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee paarlen.

Ongetwijfeld heeft Ruinerwold hiermede een aantrekkelijk wapen verkregen, dat op duidelijke wijze spreekt van twee uiterst belangrijke feiten uit de gemeentelijke geschiedenis.

Niettemin betreuren wij het toch eenigszins, dat de Hooge Raad VM Adel in een zoo belangrijke zaak als de verleening van een wapen toch is, niet de vroeger gevolgde weg is blijven volgen om bij verschil van gevoelen tevoren nog even met het aanvragende gemeentebestuur in correspondentie te treden. Ware dit geschied, allicht zou dan, waar het verschil slechts een irlpjn detail der teekening betrof, overeenstemming zijn verkregen over een wapen dat, met een wat evenwichtiger vlakverdeeling der linker helft, nog iets fraaier kon zijn uitgevallen dan het thans verleende.

Barneveld, 3 Dec. 1944

heraldische term voor „zwart”.

heraldische term voor ~rood”. .. .... «« 4? i_. coAli4 nftt sehlld

*) in de heraldiek zijn rechts en links van plaats verwisseld, omdat men het sctiua moet beschouwen, alsof het voor het lichaam wordt gedragen.

Ruinen, Echten en Hoogermüde.