2.

Dat een weduwe aan iemand trouwende, die ’t ambagt meede doet (volgens de gildebrief art. 2.) met het halve gilde te winnen sal mogen volstaat edog de volle proeve en kosten van dien voldoen, maar een weduwe trouwende een persoon eenig ander handwerk bujrten ’t gilde doende, in ’t geheel van haar geregtigheyd van het halve gilde sal sijn en b.ijven versteeken.

3.

Dat soodaanige ujrtheemsche knegts als in ’t voorjaar na Vriesland of elders om haar voordeel en ’t gereetste werk zig hebb nde b'geeven om alsdan na St. Jan Midzoomer tot Meppel bij eenig Meester koomen werken, verbonden sullen sijn een vol jaar bij deselve te moeten uytwerken gelijk de gildcbrief art. 17 dicteert bij de poene van ses golt guldens, 1/3 voor ’t gilde, 1/3 voor de gildemeesters en 1/3 voor de armen.

4.

Eyndelijk dat iemand teegen ’t gilde contravenieerende, en in boete vervallen sijnde, de gildemeesters geauthoriseert moogen sijn, die boete met den Scholtes en Gildeknegt via facti te tx;cuteeren sonder eenige oppositie bij een standgiijpende poene voor den Heere Drost.

Versoekende in alle onderdaanigheyd dat Ued. Moog. deese bovengem. poincten bij ’t Gilde geresolveert en gearresteert willen gelieven te approbeeren en ratificeeren alsof in de gildebrief waaren geinsereert.

Quo facto.

In margine stond: De Heeren Drost en 24 Etten hebben het eerste poinct pro ut jacet geaccordeert, het derde gelaten bij art. 17 van de gildebrief en het vierde gelaaten bij art. 18, 19 van de gilc ebrief, dog alles onder naader interpretatie, ampliatie en revocatie van de Heeren Ridderschap en Eygenerfden.

Actum op den Lotting gehouden tot Assen 8 Juni 1696.

Onder stont: Ter presentie van mij: Bernh. Kiers.

We hebben in de Gildebrief en deze eerste aanvulling het uitgangspunt voor de lotgevallen van de Meppeler wevers, die we helaas slechts kunnen volgen uit de verschillende maatregelen, die van Hoogerhand genomen werden. Er is hier de strijd tusschen stad en léind, de stiijd om het monopolie, tot in het midden der negentiende eeuw de groote werkloosheid de weveiijen lam slaat. Over dit alles een volgend jaar.