gaat sullen provisionelik staan aan des Carspels Schults en de gildemeesteren in dertijd en so deselve arbitreeren, sal bij provisie, standgiijpen en geëxecuteert worden, dog in cas van oppositie, sullen sig te Landrecht praesenteeren.

Aldus gedaan op de comparitie gehouden tot Assen den 27 Maart 1682.

L. Nysingh.

De Vos van Steenwijk.

1682.

1682.

coll. accord Gerh. van Selbach.

In margine stond: De Heeren Gedeputeerden mitsgaaders Gecommitteerden van de Heeren Ridderschap en Eigenerfdens, approbeeren en confirmeeren deese Gildebrief en verstaan dat deselve van woord tot woord in ’s Lands prothocol sal worden geregistreert. Actum op de Reekendag gehouden, tot Assen den 27 Juny 1682.

Ter Ordonnantie van Welgem. Heeren

Gerh. van Selbach.

1682.

COPIA UYT DE TWEEDE GILDEBRIEF.

Edele Moogende Heeren Ridderschap en Eigenerfden Staaten der Landschap Drenthe etc. nu uyt kragt van renvooy aan de Ed. Moog. Heeren Drost en Vierentwintig Etten, vertonnen Ued. Moog. met eerbiedige submissie de respectieve gildemeesteren in der lijd van het Weeversgilde totM ppel hoe dat bij haar uyt last des gemeynen Gilde tot voorkoominge van toekoomende opponente dispuyten en oneenigheeden is overeengekoomen geresolveert en gewillekeurt tot meerder elucidatie ende interpretatie van den Gildebrief door Ued. Moog. aan ’t Gilde verleent, en hier in copia geannecteert.

1.

Dat niemand tot M:ppel eenige weeverije in linnen, bsddebuur, pellen, vijfschagt, penneken, of iets ’t geen in weeverwerk b:staat, waardoor een gildebaas kan worden b'nadeelt, sal moogen oefenen vor en al eer hij ’t gilde gewonnen, een proeve sijnes arb yds gedaan, en de kosten daartoe staande aan ’t gilde zal hebb ,n betaalt, te weeten een uyiheemsch persoon, van welke de gildebrief geen genoegsaame expressie geeft: drie en twintig Car. guldens, tien stuyvers en voor proeve agt Car. Guldens ende so wie hier tegen mogte koomen te contravenieeren tot boete booven ’s Heeren breuke: ses Car. guldens, half voor het gilde, en half voor de gildemeesteren, en dan nog twee gulden voor den armen.